Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фондът на фондовете избира посредници за 131 млн. лв. "портфейлна гаранция"

19 ноември 2019, 14:40 часа • 1406 прочитания

Състезателна процедура с договаряне обяви Фондът на фондовете (Фонд "Мениджър на финансови инструменти България" ЕАД) за избор на посредници, които да изпълнят финансовия инструмент "портфейлна гаранция с таван на загубите". За целта е предвиден бюджет от 131 072 000 лева без ДДС, разпределен в 14 обособени позиции.

Финансовият ресурс по всяка позиция е равен на гаранционния лимит – общият размер на загубите, които могат да бъдат поети от възложителя. Финансирането е осигурено от Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност". Изпълнението цели да подобри достъпа до финансиране на микро, малки, средни и големи предприятия. Портфейлът „Енергийна ефективност“ включва и разход за техническа помощ.

Избраните финансови посредници трябва със свои средства да създадат и управляват портфейл от кредити, част от кредитния риск по които (до 80%) е покрит от гаранцията, се сочи в условията, публикувани от ФМФИБ.

Независимо от договореното индивидуално покритие по кредит, гаранцията е с таван на загубите - процент, ненадвишаващ 25%. Разпределението на рисковете и ползите е pari-passu. В рамките на изпълнението е възможно последващо плащане и възстановяване на гарантираните средства, както и увеличаване на гаранционния лимит при определени условия и ред, посочени в тръжната документация.

В периода от 25 март до 20 май тази година Фондът е провел пазарни консултации във връзка с обявената сега процедура. В тях са взели участие 10 банкови и финансови институции, три асоциации и други заинтересовани страни.

Участниците в пазарния тест показали по-голям интерес към портфейла за иновации. Повечето от тях споделили, че към момента не са имали инструмент, насочен към сектор „Енергийна ефективност“ и имат опит с JEREMIE, SME Initiative, Cosme, InnovFin, НГФ и други.

Според по-голямата част генерирането на нов портфейл в сектор „Иновации“ не би следвало да представлява съществено предизвикателство, предвид настоящото състояние на пазара. И не пожелали да предоставят конкретни прогнози за размер на нов портфейл за двата сектора, като индикативните очаквания са в диапазона от 10 - 50 млн. лв. за двете области общо.

Според представителите на банковия сектор целевият портфейл е сравнително малък спрямо активността им в сегмента и пазарната среда.

Във връзка със сектор "Енергийна ефективност" банковият сектор е на мнение, че ще има сделки, но очакванията са да има препокриване на част от параметрите и сделките в двата сектора. По мнение на банковите представители в някои случаи подновяването на машини и инвентар на дадено предприятие подобрява както продуктивността, така и енергийната му ефективност.

Представители на енергийния сектор са на мнение, че крайните участници все още разчитат на грантови схеми и привличането им към продукт, свързан с "Енергийна ефективност" може да се окаже предизвикателство. Според тях е важно да има добре структуриран инструмент, насочен към енергийна ефективност, който да бъде достатъчно привлекателен както за малките и средните, така и за големите предприятия.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес