Предложението на Георги Атанасов и на Георги Кадиев за таван на лихвите е истинска победа, особено за по-бедните потребители. Това заявиха председателят на Сметната палата проф. Валери Димитров и финансистът Кольо Парамов.
Според професор Валери Димитров обаче над този таван следва да има нищожност на отпуснат кредит – т.е. по получен кредит с лихва над тавана от 50,5% кредиторът да няма право да иска връщането му, без да трябва да мине през съд, който да признава отпуснатия заем. Дано обаче утре не станем свидетели на прегласуване на този текст, каза Димитров в сутрешния блок на Нова телевизия.
Точно за възможността да се прегласува текстът говори и Парамов. Имаме информация, че се оказва натиск от финансовия сектор – фирми за бързи кредити искат да купят депутати. Финансистът каза, че са подготвени 6 млн. лева за целта. На въпрос дали това обявление не е натиск заради вече обявеното намерение на бившия заместник-икономически министър по времето на Жан Виденов Румен Гечев да се търси прегласуване на текста, проф. Димитров попита: „Искам да му видя и да каже аргументите си”. Точно Гечев беше основният двигател на новия Закон за Сметната палата, на който се Димитров като председател на Сметната палата се противопостави категорично.
В другите страни в ЕС кредитният пазар е много развит и има механизми за регулация, докато в България говорим за чисто лихварство. По неофициални сметки пазарът на бързите кредити е в размер на 2 млрд. лева, каза Димитров.
Ръководителят на Сметната палата направи твърдо разграничение между заемите от фирми за бързи кредити и от банки. Имам определени съмнения, но искам да изчакам, заяви Димитров. Парамов обаче даде конкретен пример – ако скочи някой от средните лихвени проценти, които се използват за плаващата част на лихвата по кредитите (EURIBOR, SOFIBOR), то ще има и промяна по лихвите на самите кредити.