Служебното правителство обяви, че предприема ежедневен механизъм за наблюдение и контрол на основни хранителни стоки "по цялата верига – от производителя до магазина". Причината е високата им цена, като в дадени случаи тази на крайния продукт надвишава с 30% началната цена, обяви премиерът Гълъб Донев.
На пресконференция днес той заяви също така, че ще се предприемат промени в законодателството чрез Закон за търговията, но "без да има намеса в свободния пазар".
Гълъб Донев инициира среща днес в Министерския съвет, на която бе представен анализ за образуването на цените на хранителните стоки и бяха обсъдени възможни решения за намаляване на инфлацията. Участваха вицепремиерите Христо Алексиев и Атанас Пеканов, министърът на финансите Росица Велкова, министърът на земеделието Явор Гечев, както и ръководствата на Комисията за защита на потребителите, Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, Агенция „Митници“, Националната агенция по приходите и Българската агенция по безопасност на храните.
ОЩЕ: Стана ясно с колко се повишиха цените на хранителните стоки на едро у нас
"Всяка една от агенциите и всяко едно министерство даде своя анализ за механизма за образуването на цени. Установихме разлика между цените от производител, през търговеца, до щанда в магазина. Има разлики от 20 до 30% и повече. Това, което ще направим, е да въведем ежедневен механизъм за наблюдение и контрол по цялата верига – от производителя до магазина, независимо дали това са големи търговски вериги или малки, квартални магазини", каза Донев.
"Продължаваме същата практика, която създадохме и за да овладеем цените на енергоносителите. От октомври до момента имаме едно плавно понижение на инфлацията и задържане на някои ценови равнища на стоки и услуги, които се предлагат на дребно", допълни той.
Донев каза, че планираният механизъм ще постави българските граждани в основата на контрола, който ще прилага държавата. "Няма да се намесваме в свободния пазар. Няма да нарушаваме създадените механизми и правила за свободна конкуренция и честни търговски практики. Точно обратното, ще покажем нелоялната търговска конкуренция, така че потребителите да бъдат наясно къде е изкривяването в цените на най-необходимите стоки и услуги", добави той.
"Ще бъдем безкомпромисни в контрола. Ще видим дали се плащат съответните данъци. Ще проследим не само формирането на цената на конкретните хранителни продукти, но и формирането на печалбите от съответните търговци", каза още Донев.
Според него трябва да се гарантира, че българският потребител е достатъчно защитен както ценово, така и по отношение на качеството. Мониторингът ще е ежедневен и информацията трябва да се публикува в специално създаден за целта сайт. Потребителите ще имат информация и ще правят сравнение между това, което потребяват гражданите в България, и данни за същите тези стоки в другите държави членки на ЕС.
Припомняме, че Евростат установи, че хранителните продукти у нас през 2022 г. са в пъти по-скъпи от продукти в богатите европейски държави като Германия и Люксембург. Цените на суровините не обосновават високите цени на крайния продукт, според данни на стоковата борса.
"От вносител до търговец на едро нарастването на цената е с нормалните пазарни проценти, но разликата изведнъж се усеща в крайните магазини на дребно. Има някакъв проблем във веригата. Този процес ще бъде анализиран. Готови сме с предложения за усъвършенстване на законодателството. Ще включим мерки, които да вкарат в нормативни рамки и правни норми търговията на храни – нещо, което в България за последните 30 години нямаме. Нямаме закон за търговия на храни. В другите европейски държави е направено", каза Донев.
"Ще направим и законово определение за нелоялната търговска практика, за да имаме основанието, когато се прави контрол и анализ, да установим дали има такива практики. Няма да се намесваме на свободния пазар, но няма да допускаме необосновано нарастване на цените по цялата търговска верига", повтори служебният премиер.