Чешката компания Energo-pro, която държи електроразпределението в Северна България, поддържа интереса си към покупките на бизнеса на ЧЕЗ в България. Това казва в интервю пред "Труд" Момчил Андреев, главен изпълнителен директор на "Енерго-про Варна" ЕАД.
През април се разбра, че общо шест са кандидатите за покупката на активите на дружеството. В края на януари чешкото дружество CEZ обяви, че проучва възможността да продаде българския си бизнес.
В интервюто Андреев се оплаква, че електроразпределителните дружества в България работят при ниска рентабилност в сравнение с колегите им в региона - 7%. В Турция тя била 13, а в Грузия дори 14%.
Допълва, че инвестициите в бранша предполагат дълъг хоризонт, докато в България предсказуемостта е в рамките на тригодишния регулаторен период.
В отговор на въпрос Андреев казва и че продължава тенденцията не всички разходи за инвестиции на дружеството да се признават от енергийния регулатор.
В коментар на проекта на регулатора за промяна в цените на тока от 1 юли мениджърът обяснява, че е добро решението да се вдигне сериозно цената на крадения ток и да се намали субсидирането на домакинствата на сметка на бизнеса. "Електроразпределителните дружества обаче са ударени, защото приходът от повишеното потребление на електроенергия през студената зима се отнема в максимална степен, без да се калкулират разходите, свързани с пиковото натоварване на системата и милионите допълнителен разход за балансираща енергия", казва Андреев. Според него такова решение ще доведе до рязко поскъпване на тока догодина и ограничаване на инвестициите в развитието на мрежата.