Български енергиен холдинг (БЕХ) има достъп до атрактивни финансирания, но вместо да развива стратегически проекти, които да го превърнат в регионален играч, използва тези финансирания за решаване на текущи проблеми. Това заяви служебният министър на енергетиката Андрей Живков.
Живков представи пред медиите основните факти и изводи от направения преглед на финансовото и икономическото състояние на държавните дружества в сектор Енергетика, припомняйки, че те са обединени по шапката БЕХ, чиято структура беше създадена през 2008 г.
Служебният министър посочи, че БЕХ изпада в дългове, за да решава или отлага краткосрочните проблеми на дружествата и подчерта: „Класически пример за дългова спирала, от която изходът е неприятен“. Поеманите дългове на година струват около 100 млн. евро, обясни служебният министър и подчерта, че общо са достигнали около 2,5 млрд. лв.
Той даде пример с Националната електрическа компания (НЕК), където посочи, че задълженията вече са достигнали около 2 млрд. лева, които не се изплащат, а само се предоговарят.
Подобна е и ситуацията с държавната ТЕЦ „Марица-изток 2“, която заради невероятния ръст на цените на емисиите е в критично състояние, отчете министърът. Консолидираните задължения са в порядъка на 580 млн. лв. към БЕХ. Това дава отражение на състоянието на Мини „Марица-изток“, където се стига до затруднения в заплащането на заплатите на миньорите.
„Непрекъсната задлъжнялост, без никаква визия за това как могат да бъдат решени проблемите“, подчерта още служебният министър.
Задълженията на „Булгартрансгаз“ са 920 млн. лв., оповестиха още от енергийното министерство. Живков увери, че ще положат усилия за оздравяване на финансовата дисциплина, а от дружествата ще бъдат изисквани програми за оптимизация. „Искаме да видим визия от мениджмънта на компаниите към това да ги управляват по-оптимално“, коментира той.
Освен това енергийният холдинг е прибегнал към теглене на извънреден дивидент от печелившите дружества като АЕЦ „Козлодуй“ и Електроенергийния системен оператор (ЕСО), като в случая на системния оператор мениджмънтът е предупредил, че ако това продължи, може да бъде застрашена инвестиционната програма на дружеството, както и междусистемните връзки.
Министър Живков каза още пред медиите, че във ведомството не е открил подписания през 2017 година секретен меморандум с руската компания „Газпром“.
В срещата бяха представени и заместник-министрите на енергетиката Александър Николов и Мирослав Дамянов.