"Няма кардинално решение с цената на тока. Ситуацията в близките години ще бъде, ако не същата, то много близка до тази". Това заяви енергийният експерт Васко Начев за високата цена на тока.
Начев обясни, че когато цената на тока в Европа е висока, няма как в България да е по-ниска. Според него две неща би трябвало да се фиксират за цената на тока – грешната политика и картата на Европа, която изглежда тази зима, ще продължи да изглежда още няколко години. Има дебалансиран енергиен пазар и всяка година ще има подобна картинка, добави Начев пред БНТ.
Той отбеляза, че има сбъркана политика, която води до настоящата ситуация с цената на тока. Крайно време е да се вкара екзистенциалния минимум кой заслужава подкрепа и на какви нива, подчерта Васил Начев, според когото само по този начин всеки ще знае как да си направи сметката.
„Ако всички потребители бъдат пуснати на свободния пазар, не мога да намеря точната дума“, уточни енергийният експерт какво ще се случи със сметките на домакинствата.
Той посочи, че всички временни мерки трябва да бъдат съобразени, в противен случай ще получим санкции. Това, което може да бъде свалено от цената на тока е направено от КЕВР. КЕВР не може да реши въпроса, защото е просто един регулаторен орган, който е със задълбочени анализи колко реално би трябвало да струват тока и парното, каза Начев.
Той смята, че трябва да се търсят балансиращи мощности, а не базови мощности.
Бившият зам.-министър в министерството на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев уточни, че спекулациите, че някои изнася и спекулира с цената на тока не са верни. Принципните решения за цената на тока са на европейско ниво, а за България могат да се направят действия, които да намалят цената на електроенергията за бизнеса за малък период от време, поясни Куюмджиев.
Той смята, че новото правителство няма да позволи да се излезе от свободния пазар. По думите му има няколко причини за високата цена на тока - високата цена на природния газ, зелените сертификати, отказването на Германия от Атомната енергия и други.
Според Куюмджиев няма друг избор освен изграждането на нови атомни централи. Той не е съгласен с тезата на Васил Начев, че трябва да се търсят балансиращи мощности, а не базови такива. „Единственият източник на евтина електроенергия е атомната и ако бяхме достатъчно разумни да построим АЕЦ „Белене“, сега щяхме да печелим колосални суми пари“, каза в заключение Куюмджиев.
Още: КЕВР предвижда поскъпване на тока средно с 11,5% от 1 януари