Ще наблюдаваме допълнително намаляване на лихвите по депозитите през цялата следваща година. Това заяви по време на конференцията „Банките и бизнесът“ Калин Христов, подуправител на Българска народна банка (БНБ) и ръководител на управление „Емисионно“.
Христов направи оценка на факторите, влияещи върху банковата система у нас, като отчете макроикономическите влияния от еврозоната и политиката на Европейската централна банка (ЕЦБ) за количествени улеснения, която, по думите му, е довела до въвеждане на отрицателни лихвени проценти по депозитите. Говорейки за еврозоната, Калин Христов посочи, че се смята, че количествените улеснения увеличават търсенето на кредит. "Това не е вярно", каза обаче той. "Масираните количествени увеличения и ниските лихвени проценти не водят до нарастване на разходите за кредит", заяви Христов. По думите му това води преструктуриране на балансите от страна на компаниите, но не до търсене на нов кредит.
Подуправителят на централната банка коментира, че факторите от еврозоната оказват влияние и на българската банкова система. Според него банките трябва да осъзнаят, че промените, които настъпват не са структурни, а циклични, като коментира, че възстановяването на еврозоната е слабо и неустойчиво – нещо, което създава определени рискове за банковите системи.
В средата на година икономистите от Института за икономически изследвания при БАН коментираха, че банките печелят от понижението на лихвите по депозитите, като така намаляват разходите си. Същевременно се увеличават приходите от такси и комисионни в банковия сектор, което е фактор за регистрирания положителен финансов резултат от повечето банки в страната, коментираха експертите от БАН, отбелязвайки, че спадът на лихвите по депозитите се задържа и не води до съответстваща динамика на лихвите по кредитите.
"Спадът по лихвите по депозитите не е изчерпан и ще продължи до края на следващата година", каза и главният икономист на "УниКредит Булганк" Кристофор Павлов. В България спредовете между лихвите по кредитите и по депозитите са доста по-големи от тези на Запад, което е добре за банковата система, посочи Павлова.
Дали ще има консолидация в банковия сектор у нас и дали намалението по лихвите по депозитите ще доведе до спад на лихвите по кредитите четете в Expert.bg.