"Потреблението на българина, в неговата масова част е ориентирано към стоки и услуги от малката потребителска кошница. Характерното за поведението на икономическите субекти, е че когато им намалява покупателната способност те се ориентират точно към такива стоки - хляб, сирене, кисело мляко, яйца. Точно тези, които поскъпват с доста повече от средната инфлация с между 50% и 120%". Tова заяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов, след изричен въпрос в сутрешния блок на БНТ как така обедняваме, а потреблението не намалява.
ОЩЕ: КНСБ каза колко лева ни трябват месечно, българинът обеднява
"Тези 20 стоки, които най-често се купуват от българина, ако се съберат, могат да бъдат закупени за 54 евро. Същите 20 стоки в Румъния могат да се купят за 46 евро, в Испания за 48 евро. Изводът е, че ценовите различия между държавите в Европа не могат да обяснят ниското равнище на нашите доходи и ниския темп на ръст на нашите доходи. За съжаление, средните доходи в България, не водят до среден стандарт на живот за българина", допълни Костов.
Съответно, той говори и как много българи работели на минимална заплата, но беше контриран с въпрос, че много често това е фиктивно. КНСБ обаче няма статистика колко души, работещи на минимална заплата по документи, всъщност работят за повече пари.