Българският енергиен холдинг (БЕХ) смята да увеличи капитала на дъщерната си ТЕЦ "Марица изток" 2 с около 600 млн. лева. Идеята е холдингът да вдъхне "допълнителен живот" на задлъжнялата централа, която дължи около 1 млрд. лв. на БЕХ и ако не бъде подкрепена, още догодина може да изпадне в несъстоятелност.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
За да се осъществи планираната подкрепа, е необходимо разрешение от Европейската комисия, която ще прецени дали това е държавна помощ, или не, съобщава изпълнителният му директор Петьо Иванов.
"Ако се счете, че това не е държавна помощ, в момента, в който получим такъв документ, ще подадем документи в Търговския регистър", уточнява Иванов, цитиран от БНР.
Задълженията най-вероятно ще се преоформят, за да започне да тече нов давностен срок. В рамките на процедурата за увеличението на капитала топлоцентралата трябва да може на пазарен принцип да покрива тази допълнителна инвестиция, обяснява Иванов.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Шефът на енергийния холдинг съобщи, че финансовият резултат на държавната въглищна ТЕЦ е положителен - отчетени са 10 млн. лв. печалба, но това е благодарение на по-високите цени на енергийната борса през този период. По предварителни отчети през 2018 г. топлоцентралата е на загуба с около 330 млн. лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
В края на годината държавата подкрепи централата с 324 млн. лв. като купи квоти въглеродни емисии, за да може тя да продължи да работи. Държавата, подкрепяна от синдикатите, разглежда централата като стратегическа мощност, осигуряваща енергийната сигурност на страната.