Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата чертае програма за развитие на България до 2030 г.

12 ноември 2019, 19:30 часа • 2180 прочитания

До края на 2020 година ще бъде изготвена Национална програма за развитие на страната до 2030 година. Това стана ясно по време на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), предаде БГНЕС.

„България 2030" е изключително важен документ, който определя визията и основните цели и политики на развитие на всички сектори на държавното управление“, отбеляза при откриването на заседанието вицепремиерът Мариана Николова.

Основните насоки на програмата бяха представени пред социалните партньори от заместник-министъра на финансите Маринела Петрова. Според нея програмата е „жив документ“, който през следващата година ще търпи промени. Преди да бъде окончателно приета, стратегията отново ще бъде подложена на дебат в НСТС.

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) Васил Велев заяви, че подкрепят в този вид стратегията. Същевременно отбелязва, че в нея са заложени от една страна труднопостижими цели, а от друга – някои приоритети са занижени с оглед на 10-годишния период. Като занижен критерий Велев посочва политиката на държавата в областта на демографията. Липсва ясна политика в енергетиката и въздушният транспорт. В областта на образованието план приемът трябва да се съобразен с потребностите на пазара на труда. „Трябва следващите 10-години трябва да се стремим към интелигентна индустрия“, препоръча Велев.

Липсва ни ясна макроикономическа рамка за следващите 10 години“, отчита Димитър Бранков от Българската стопанска камара (БСК). „Считаме, че като национален документ, който трябва да мине на задълбочен експертен дебат и парламента, заяви още той.

Цветан Симеонов от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) отбеляза, че не бива да се пропуска пренасочване на средствата за приложни изследвания. „Много по ефективно би било институтите с парите от бюджета да разработват по няколко проекта. Когато наш или чужд инвеститор попита - да имаме на масата готови предложения. Това е хронична болест на всички предишни правителства - да нямаме готови, направени, привлекателни проекти“, оплака се Симеонов.

Радка Йосифова от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) заяви, че гледа на текстовете като програма в развитие, която да се променя с оглед на промяната на вътрешни и външни фактори. „На този предварителен етап не може да се предвидят точно целите в отделните икономически оси“. Затова КРИБ се въздържат от оценки дали подкрепят или не подкрепят конкретна политика.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес