Преките чуждестранни инвестиции в България възлизат на 852.6 млн. евро за първите девет месеца на настоящата 2021 година, сочат предварителните данни на Българската народна банка. Това е спад от 61.3% спрямо същия период на миналата година, когато нетният поток на преките инвестиции в страната бе с 1.35 млрд. лева по-висок. За сравнение, към края на септември 2020 година чуждите инвестиции у нас възлизаха на 2.2 млрд. лева, което е 2.6 пъти повече спрямо настоящото равнище.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Конкретно през септември, чуждите вложения възлизат на 159.9 млн. евро, което е с около 15 млн. евро по-малко спрямо същия месец на миналата година.
През тази година потокът на преките инвестиции в България се равнява на 1.3% от брутния вътрешен продукт на страната, което е три пъти по-ниско спрямо резултата от миналата година. Преките инвестиции за първите 9 месеца на 2020 година се равняваха на 3.6% от БВП на България.
Трябва да се отбележи, че данните са предварителни, което означава, че подлежат на ревизия, която може значително да измени размера им.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Нетният поток от инвестиции на чуждестранни лица в недвижими имоти е отрицателен за първите девет месеца на тази година, достигайки размер от - 3.7 млн. евро, при положителен нетен поток от 0.5 млн. евро за януари – септември 2020 година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Най-големите нетни положителни потоци по преки инвестиции в страната за януари – септември 2021 г. са от Люксембург (367.1 млн. евро), Германия (256.5 млн. евро) и Австрия (147.4 млн. евро), а най-големият нетен отрицателен поток е към Русия (233.2 млн. евро).
Дяловият капитал (преведени/изтеглени парични и апортни вноски на нерезиденти в/от капитала и резервите на български дружества, както и постъпления/плащания по сделки с недвижими имоти в страната) е положителен и възлиза на 50 млн. евро за януари – септември 2021 г. Той е по-малък със 193 млн. евро от този за януари – септември 2020 г., който е положителен в размер на 243 млн. евро.
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.
По предварителни данни, статия Реинвестиране на печалба (показваща дела на чуждестранните инвеститори в текущата печалба или загуба на дружеството на база на счетоводни данни за финансовия резултат) е положителна и възлиза на 1.0219 млрд. евро, при положителна стойност от 693.5 млн. евро за януари – септември 2020 г.
Нетният поток по подстатия Дългови инструменти (промяната в нетните задължения между дружествата с чуждестранно участие и преките чуждестранни инвеститори по финансови, облигационни и търговски кредити) е отрицателен и възлиза на 416.5 млн. евро, при положителна стойност от 1.266.4 млрд. евро за януари – септември 2020 година.
По предварителни данни нетният поток на преките инвестиции в чужбина за януари – септември 2021 г. възлиза на 43 млн. евро (0.1% от БВП), при 133.3 млн. евро (0.2% от БВП) за януари – септември 2020 г. През септември 2021 г. нетният поток е отрицателен и възлиза на 1.1 млн. евро, при положителна стойност от 24.3 млн. евро за септември 2020 година.
*БНБ публикува месечни данни за нетния поток на преките инвестиции за съответния месец, които включват всички трансакции, извършени през отчетния период. Нетният поток е отчетен съгласно принципа на първоначалната посока на инвестицията.