Правителството усилено работи по Закона за индустриалните зони. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев на 14-ата годишна среща на правителството с бизнеса.
В началото на февруари проектът на закона ще бъде публикуван за обществено обсъждане. По текстовете се работи от половин година.
„Законът съдържа в себе си много фин баланс от стимули за всеки инвеститор в индустриална зона. Казано на битов език, опитваме се да смачкаме режимите, така че нещата да се случват по-бързо – и за този, който създава индустриална зона, и за този, който реши да създава мощности“, обясни пред журналисти вицепремиерът след срещата с бизнеса.
Дончев успокои, че с текстовете на закона не се цели масово изграждане на индустриални зони. Желанието на кабинета е, когато се появи инвеститор, да може законодателно да бъде стимулиран и бизнесът му да заработи за една година, а не да чака по три и повече както е сега.
По време на форума Томислав Дончев заяви, че българската икономиката все още остава малка на фона на останалите ЕС, въпреки че има значителен напредък след присъединяването.
По отношение на въглеродните емисии и т.нар „Зелена сделка“ на ЕС вицепремиерът заяви, че предстоят все още отговори на въпросите кой ще плаща например за емисиите, които отделят вулкани като Етна.
Сред решенията за по-малко въглеродни емисии е също изграждането на повече парогазови мощности в страната.
„Със сигурност такива ще има у нас за в бъдеще, дали като част от мощностите на ТЕЦ „Марица Изток 2“. Прогнозата ми е, че до 5-10 години това ще бъде факт. Част от въглищните централи ще ползват и газ“, смята Томислав Дончев.
Грубата сметка показва, че цената, която трябва да платим в бъдеще за „Зелената сделка“ на ЕК, за изграждането на нови мощности е 20 000 евро, прогнозира Дончев.