Главният проблем на България за Еврозоната е ценовата стабилност. Това каза заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис по време на конференция "България по пътя на еврото" в НДК.
Той припомни, че през 2007 г. България се е присъединила към ЕС, а сега се готви да се присъедини към еврото. Той определи пътя към Еврозоната като трънлив.
Става въпрос за много повече от замяна на лева с евро. Става въпрос да се избере да се присъедини към сърцевината на европейския проекта. Поемането по пътя към присъединяване към еврото представлява задълбочаване на интеграцията на страната към ЕС и демократичния свят. От жизнено важно значение е България да не се разколебава по избрания път", смята Домбровксис.
Според него приемането на еврото изпраща положителен сигнал на инвеститори, укрепва външните кредитни рейтинги и спомага за понижаване на лихвените проценти. ОЩЕ: Донев: Еврозоната ще допринесе страната ни да стане по-богата
Той обърна внимание, че левът вече е фиксиран към еврото, което означава, че страната ни внася решенията на Европейската централна банка, но няма принос в тези решения.
"Жизненоважно е хората да бъдат ясно информирани. Става въпрос за една колективна отговорност да се успокоят хората от практическите последствия от еврото. Тази отговорност трябва да е на всички", смята той.
Според него България вероятно ще изпълни критериите за конвергентност и стабилните публични финанси. "По отношение на публичните финанси България има едни от най-добрите показатели в ЕС, но е важно бюджетният дефицит да стои под 3%", добави още заместник-председателят на ЕК.
По думите му главният проблем е критерия за ценова стабилност. "Инфлацията е глобален проблем. Във връзка с руската агресия в Украйна навсякъде цените се вдигат. Има неблагоприятни външни обстоятелства, които водят до забавяне на плановете на България за присъединяване към Еврозоната", посочи той, но подчерта, че целта си остава.
Валдис Домбровксис се надява това да се случи една година по-късно. ОЩЕ: Радев похвали служебния кабинет пред ЕК, че направил най-голямата стъпка към еврозоната