Държавната фирма „Булгартрансгаз“ ЕАД подписа два договора за изграждане на газопроводи.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
По поръчката за изграждане газопровода до Свищов изпълнителят е консорциум, който се състои от две дружества на „Главболгарстрой“. Договорът е за близо 18,2 млн. лв. с ДДС
За преносния газопровод до Панагюрище и Пирдоп е избран консорциум „Нова газ“, създаден между фирмите „Рапид Билд“ ДОО – Северна Македония, и „Атоменергоремонт“ АД – Козлодуй. Договорът за него е на стойност почти 29 млн. лв. с ДДС.
Газопроводът до Свищов е 42 километра, той започва от района газоизмервателната станция край Павликени. С реализацията му ще бъдат създадени условия за газоснабдяване на промишлени консуматори и обществено-административни потребители в района, както и за битово газоснабдяване на общините Свищов, Белене и др.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Трасето на газопровода до Панагюрище и Пирдоп е с дължина 62.6 км и минава през пет общини - Септември, Лесичово, Панагюрище, Пирдоп и Златица. То започва от района на пазарджикото село Лесичово, където ще сестрои нова газоизмервателна станция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Дружеството „Булгартрансгаз“ е бенефициент по договори за безвъзмездна финансова помощ, отпусната от Международен фонд „Козлодуй“ за проект "Изграждане на преносни газопроводи с автоматични газорегулиращи станции до Свищов, Панагюрище, Пирдоп и Банско-Разлог".
С тези две процедури реално се усвоява европейското финансиране, договорено още през 2014-та година и управлявано от Европейската банка за развитие (ЕБВР), като компенсация за затварянето на четирите малки блока на АЕЦ „Козлодуй“.
В края на 2019-та година е било подписано допълнително споразумение с ЕБВР за преструктуриране на целия проект.
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.