Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дипломатическият клуб в Бояна бил продаден, защото никъде не пишело, че не може

30 септември 2016, 13:45 часа • 3188 прочитания

Дипломатическият клуб „Бояна“ е бил продаден, защото никъде не е посочено, че е забранено. Това се разбра от думите на вицепремиера Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол.

Той отговори на въпрос от Реформаторите Петър Славов и Мартин Димитров, които попитаха дали ще бъде упражнен контрол върху скандалната сделка и ще има ли последици за Агенцията за приватизация.

В началото на септември се разбра, че старозагорската фирма Exclusive Web Design на по-малко от година и с 3 лв. капитал е спечелила търг на Агенцията за приватизация за Дипломатическия клуб "Бояна" и още три имота в квартал "Изток". Фирмата е собственост на трима 20-годишни младежи от Стара Загора. 

Според Дончев НАП вече е започнала проверка на произхода на средствата на фирмата и нейните собственици.

Сделката предизвика обществен и политически скандал, заради това, че е продаден актив на дружество, което е включено в списъка със забранените за приватизация дружества с държавно участие от 50 процента. Възникна спор дали процедурата е законна. Според АПСК търгът е проведен редовно, тъй като забранителният списък обхващал ясно записани държавни фирми и обособени техни части, а Дипломатическият клуб не е сред тях.

"Когато приключи проверката на НАП за произхода на средствата на купувача, ще може да коментираме дали сделката е скандална или не", заяви Дончев, като потвърди тезата на АПСК. Той отново посочи, че според него е трябвало Дипломатическият клуб в Бояна да бъде продаден, тъй като няма отношение към дейността на АДИС, и без това е бил даден под наем и не е работа на държавата да се прави на хотелиер или ресторантьор.

Дончев не се ангажира с отговор дали сделката е законосъобразна като посочи, че има логика в решението на АПСК да обяви имота за продажба, защото не е изрично описан в списъка с обособените части, забранени за приватизация, в който например има обекти от фирми, собстевност на спортното министерство.

Депутатът Мартин Димитров от своя страна репликира, че решението да се продаде Дипломатическия клуб в Бояна е все едно да се продава двигател от забранен за продажба автомобил. Той обърна внимание и на това, че според Закона за приватизация обособени части от забранени за продажба държавни фирми може да се обявяват на търг само с решение на Министерския съвет, каквото в случая липсва.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес