За последните четири години средната реална работна заплата на българина се е увеличила с 31 – 32 на сто, отчете президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Въпреки това българинът продължава да бъде най-беден в Европейския съюз, добави той.
Според Димитров е добре, че е премахнато пълното замразяване на доходите от времето на Симеон Дянков и е започнало увеличение. За това той изтъкна усилията на синдикатите. Темповете на растеж на доходите обаче трябва да се запазят, каза още Димитров.
От КНСБ са категорични, че през следващата година заплатите трябва да се повишат с 8 – 10 – 15 на сто, съобщи БТВ. Това го диктува пазарът, който е отворен към държавите на ЕС, аргументира се Димитров. Докато сметката на българина излиза, че в чужбина ще има по-добри доходи, няма да се справим с изтичането на квалифицирана работна ръка, каза лидерът на КНСБ. Той е убеден, че е напълно реалистично до три години средната заплата у нас на образованите и квалифицирани хора да бъде 1000 – 1200 лв. В противен случай ще продължи „изтичането“ на 40 – 50 хил. души годишно от трудоспособното население, смята Димитров.
Президентът на КНСБ посочи, че до края на октомври, когато приключи договарянето с МФ и с частния сектор, двата синдиката – КНСБ и „Подкрепа“, ще направят анализ на постигнатото, пише 24 часа.
„Ако преценим, че постигнатото увеличение на доходите не е достатъчно, сме готови да започнем национална акция след изборите, която да прерасне в протестна демонстрация в София, за да чуят работодатели и политици какво искат от тях хората на труда“, каза Димитров.