Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Десислава Танева: Стандартна процедура при оплакване е предупреждението на Брюксел

15 май 2020, 09:04 часа • 3062 прочитания

Предупреждението на Брюксел за дискриминация на вноса у нас, след изискването за вкарване на повече български стоки в търговските вериги, е стандартна процедура, която се задейства при оплакване. Това стана ясно от думите на министърът на земеделието и храните Десислава Танева пред БНТ. Това означава, че до край с мярката, предприета от правителството не е била съгласна една от браншовите организации, която в последствие е подала сигнал до ЕК. "Процедурата е започната от страни в България, които считат че мярката съдържа дискриминация. И единият подписан е участник в спора тук", подчерта министъра.

Вчера от там обявиха, че въведените квоти за български храни в търговските вериги са нарушение на европейското законодателство. Институцията съобщи, че отправя искане към България да премахне мерките, задължаващи търговците на дребно да третират по-благоприятно местните хранителни продукти, и че очаква отговор от българското правителство в рамките на месец.

Официално писмото не е дошло в МЗХ, стана ясно от думите на Танева, но като дойде: "ние ще отговорим, че Постановление на МС 70 за основните храни във веригите не съдържа каквито и да било дискриминационни условия спрямо която и да е категория на храни в обекта. Ние сме предложили възможност местните производители да си предложат стоката, по начин,по който търговецът избере, потребителят ще избере", каза тя и допълни, че имаме много добра комуникация с ЕК и благодари на всички европейски служби.

Не сме поставили квоти, няма никакво ограничение, твърде общ е текстът, категорична е Танева.

"Квоти няма, има само принцип за възможност на достъп на местните производители. В момента тече процедура само за млечните храни и условията касаят само традиционно български артикули, тоест става въпрос за национална регулация. Ние не ограничаваме която и да е стока, от който и да е производител, ние предлагаме единствено възможност.", обясни тя. и призова всеки, който се съмнява в мярката да я прочете сам и да види.

"Даже първото писмо което дойде беше с цитирам "забраняване на внос". Не няма такова нещо. Твърде общ е текста. Нека да прочетем текста и видим.", подчерта министърът и допълни, че Брюксел не е подведен. "Това е стандартна процедура при оплакване, защитаваме мякрата. В процедура сме."

Според министъра след приемането на промените  се е активирала комуникацията между търговците и производителите и има вече сключени споразумения. Мога да кажа, че моторът на тази промяна беше един земеделски производител с 6 000 000 кредит, който беше пред риска да изкхвъли първата обрана продукиця и заплашен с фалит. И така един факт провокира към действия да се спаси поминъка на всички.", сподели Танева.

Започват най-трудните и важни месеци в земеделието, продължи министъра. Министърът отговори на най-наболелите въпроси в земеделието.

Танева обяви мерки в подкрепа на "Рибарство и аквакултури", производителите на грозде и череши

Набиране на земеделски работници

Според Танева този проблем винаги е съществувал и дори е по тежък за по-богатите държави, отколкото за нас.

"За настоящата кампания сме приели абсолютно всички мерки в трудовото законодателство, които могат да улеснят достъпа до трудов ресурс, а именно хората, които са съкратени, безработни да могат да участват в прибирането на реколтата. Трайно безработните да могат също да работят за прибиране на реколтата в земеделието.", каза тя.

Те могат да бъдат наети на еднодневни или на договори с по-голяма продължителност. Освен това прибирането на реколтата се счита за обществено полезен труд в условията на пандемия, обясни министърът.

Танева призова производителите да са проактивни и да заявят в бюрата по труда нуждите си.

Розопроизводителите

Министърът призна, че изкупните цени наистина са по-ниски.

"За розопроизводителите категорично искам да заявя, че въз основа на ясна оценка за спада на цената след прибирането на реколтата, производителите ще бъдат компенсирани според финала на мярка COVID-19 по стойността на загубата." , каза Десислава Танева.

Това означава, че всичко ще се случи след като окончателно бъде определена сумата за мярката на европейско ниво, исканият 1% повече от България бъде одобрен, и приключи кампанията по прибиране на реколтата.

Роза дамасцена ще е приоритет в подкрепата – в момента идентифицираме кои са тези масиви и производители в страната тази година.

Масовият мор при пчелите

Земеделският министър коментира и проблема с масов мор по пчелните семейства заради употреба на пестициди, за което сигнализираха пчелари у нас. Когато излязат всички проби, резултатите ще бъдат обявени публично, категорична е Танева.

"Опитвали сме се да приложим регулация, не сме успявали, тъй като основния пакет директни плащания 800 000 000 евро годишно – се разпределят по европейска регулаторна рамка, ние не правим критериите. Тази година за подобни щети са 3-4 пъти по-малко от миналата по това време.Тече една изключително подробна проверка с проби от площи и растения, тръгват и по пчелите и кошерите на пострадалите. Ще обявим публично резултатите. Всички уведомления са в срок", обясни министърът.

 

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес