Приемането на т.нар данък "градинка" за селата ще изиграе лоша шега на управляващите. То ще доведе до политическо наказание за тях на следващите избори, заявяват в своя позиция от Асоциацията на българските села (АСБ).
Гласуваното през изминалата седмица на първо четене предложение за въвеждане на налог от 4,50 лв./дка за градините в селата е необмислено законодателно предложение. Събирането и администрирането на данъка ще се окаже по-скъпо за общините, отколкото самите приходи, твърдят от АБС.
Според предварителни анализи на експерти към Асоциацията, събирането на новата данъчна ставка за парцели в селата под 2 дка. при действащите законодателни норми от 0,1 до 4,5 промила ще се окаже по-скъпо за администрацията и общините, в сравнение с евентуалните приходи, които този данък може да донесе. Семейните градини в селата с размер до 2 дка. представляват много малка част от общия обем на земеделските земи в България и са около едва 15 000 хектара, което при облагане с действащите в закона промили формира нищожна част в бюджета на всички 265 общини.
"Евентуалното въвеждане на данък върху градините и земята би било вредно и ненужно, дори при минимална данъчна ставка. Общините могат да осигурят повече приходи в бюджетите си ако оптимизират използването на собствените си земи и дейности, отколкото да облагат бедното и поставено във висока степен на социална изолация население в селата.", коментира председателят на АБС Борислав Борисов.
„Законописците не трябва да забравят, че селскостопанския сектор е изправен пред редица сериозни трудности и предизвикателства, особено по отношение на пазарите и модернизацията на стопанствата, за да му бъде наложена една такава допълнителна данъчна тежест“, допълни Борисов.