Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чака ни голяма глоба от ЕК, ако отпадне забраната за строеж и обработка на земя край Калиакра

04 август 2017, 12:20 часа • 7338 прочитания

Забранява се строителството на територията в обхвата на заповедта. Забраната не се прилага за обекти с валидно разрешително за строеж, за ремонт и реконструкция на съществуващи обекти. Заповедта забранява разораване и засяване на трайни насаждения. Ако българската държава не беше издала тази заповед, преминаваме в наказателна фаза в размер на няколко милиона евро, плюс ежедневна санкция, докато не бъдат предприети тези забрани.

Това заяви министърът на околната среда и водите Нено Димов на нарочна пресконференция относно забраната за строеж и обработка на земя в района на защитената зона около Калиакра. 

Това означава, че забраните, които са налични в момента, така или иначе ще бъдат наложени. Въпросът е дали да плащаме санкции на Европейската комисия (ЕК) - 20 000 евро на ден е едната страна, другата страна е реалният риск да бъдат събаряни строежи по места, отбеляза още Димов.

Какво могат да правят собствениците на земи?

Министърът на околната среда и водите Нено Димов даде няколко идеи на собствениците на земеделски земи, които са засегнати от заповедта да обработват имотите си.

"На първо място по програмата за развитие на селските райони ще започне обсъждане на компенсаторни мерки, за да могат да бъдат компенсирани нееднократно собствениците на земи. Оперативна програма "Околна среда" е предвидила ресурс за възстановяване на благоприятното състояние на хабитатите и хабитатите на птиците, реализирайки различни дейности. И накрая програма LIFE също в посока реализиране на проекти, които не противоречат на забраните. Аз напълно разбирам недоволството на хората в района", коментира министърът.

По-рано днес

Припомняме, че по-рано тази сутрин (4 август) жители на Каварна, Балчик и Шабла излязоха на протест пред Община Каварна срещу забраните за земеделие в района върху имотите им, тъй като земите им попадат в защитената зона "Натура 2000". Забраната за обработка и строеж в този регион е въведена от Министерството на околната среда и водите.

Стана ясно, че протестиращите са готови да извадят земеделска техника пред общината заради тоталната забрана за обработка на земя.

Повече от 25 000 души са засегнати от забраната.

В интервю за Actualno.com кметът на община Каварна Нина Ставрева заяви, че подкрепя протестиращите и се надява Европейската комисия да съдейства за разрешаването на казуса.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес