Цените на петрола спаднаха в днешната търговия, но са напът да регистрират увеличение на седмична база, предаде БТА, позовавайки се на Ройтерс.
Оптимизмът се поражда от възстановяването на търсенето в Китай, където икономиката бързо наваксва изоставането по времето на пандемията, а това компенсира опасенията от продължаването на затягането на паричната политика в Европа и евентуалната лека рецесия в САЩ.
Фючърсите на сорта Брент от Северно море загубиха 45 цента или 0,5 на сто до 84,31 долара за барел. Американският лек суров петрол намаля с 35 цента или 0,48 на сто до 77,80 долара за барел.
През седмицата Брентът поскъпна с около 1 на сто, а американският - с близо 2 процента. "Ръстът на цените се дължи на инвеститори, които залага на положителните макро данни от Китай", казва Стивън Бренък, анализатор на търговеца на петрол Пи Ви Ем (PVM).
Секторът на услугите в Китай през февруари расте с най-бързия си темп от шест месеца насам, а производствената активност е на десетилетен връх, сочат данни от секторни наблюдения. Пекин е поставил като цел постигането на растеж на икономиката от 6 на сто през 2023 г., което изисква и по-високо потребление на петрол
Припомняме, че цената на петрола тръгна надолу в края на февруари под натиска на силния долар и подновените опасения за глобална рецесия. Пазарите обаче не се повлияха съществено от руските планове са намаляване на добивите и износа от началото на март. ОЩЕ: България преизпълни целите на ЕС за намаление потреблението на газ