Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България трета в ЕС по най-висок дял на децата в риск от изпадане в бедност

27 октомври 2022, 17:15 часа • 1897 прочитания

България е трета в Европейския съюз по най-висок дял на децата в риск от изпадане в бедност или социално изключване, сочат данните на Европейската статистическа служба Евростат.

Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота

Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни

През 2021 година 33% от децата у нас са застрашени от изпадане в бедност, като пред страната ни се нареждат единствено Румъния (41.5%) и Испания (33.4%). През миналата година страната ни беше втора в това проучване с дял от 36.2% на децата в риск, но през тази година бив аизпреварена от Испания.

Като цяло 24.4% от децата в ЕС под 18-годишна възраст попадат в застрашената група, което е по-висок дял от лицата над тази възраст (21.1%), застрашени от изпадане в бедност или социално изключване.

Най-нисък дял на децата в риск се отчита в Словения (11%), Финландия (13.2%)и Чехия (13.3%).

Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество

Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса

Делът на децата в риск в Германия, най-голямата европейска икономика, възлиза на 23.5% (спрямо дял от 20.1% за лицата над 18-годишна възраст).

Децата са в по-голям риск спрямо възрастните в 18 от 27-те членки на ЕС. Най-сериозна разлика се регистрира в Люксембург (10.5 процентни пункта), Румъния (8.7 процентни пункта), Испания и Австрия (по 6.8 процентни пункта). България също е сред тези страни с дял от 31.4% на лицата над 18-годишна възраст в риск от изпадане в бедност, което означава, че разликата спрямо децата е 1.6 процентни пункта.

В девет страни членки на ЕС възрастните са в по-висок риск от изпадане в бедност спрямо децата: Латвия, Естония, Дания, хърватия, Словения, Литва, Нидерландия, Финландия и Полша). Най-голямата разлика се отчита в Латвия (7.4 пр. п.), Естония (6 пр.п.) и Дания (4 пр. п.).

Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.

Още: Инфлацията през януари се повишава, ще ни спъне ли за еврозоната?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес