България е една от 18-те държави членки, чиито искания за помощ за изготвянето на териториалните планове за справедлив преход към неутрална по отношение на климата икономика бяха одобрени от Европейската комисия (ЕК).
Механизмът за справедлив преход е част от Плана за инвестиции във връзка с Европейския зелен пакт ще мобилизира най-малко 100 милиарда евро под формата на инвестиции за предоставяне на допълнителна целенасочена подкрепа за регионите, които са най-силно засегнати от прехода към неутрална по отношение на климата икономика, но разполагат с по-малък капацитет за справяне с предизвикателствата. Другите 17 страни, подали искания за такава подкрепа са Кипър, Чехия, Гърция, Испания, Финландия, Хърватия, Унгария, Ирландия, Италия, Литва, Латвия, Полша, Португалия, Румъния, Швеция и Словакия.
В рамките на Програмата за подкрепа на структурните реформи ЕК ще предостави съобразено с нуждите им експертно съдействие, например, за подпомагане на националните и регионалните органи при оценяване на социалното, икономическото и екологичното въздействие на прехода и очертаване на процеса на преход до 2030 г. Експертна помощ ще бъде получена и за провеждане на диалог между заинтересованите страни, за да се постигне обща визия за протичането на прехода, както и при набелязването на действия за успешното осъществяване на справедлив преход.
До края на 2020-а от комисията ще подкрепят държавите членки при подготвянето на териториални планове за справедлив преход. Изготвянето и окончателното оформяне на тези документи плановете за справедлив преход ще остане обаче ще са в ръцете на държавите членки, които ще работят в тясно сътрудничество със съответните заинтересовани страни на национално, регионално и местно равнище. По този начин ще се осигури активната им ангажираност с прехода, а след това плановете ще се представят за одобряване от ЕК.