Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бюджетът мина през Министерски съвет, следва парламентът

31 октомври 2016, 13:01 часа • 1574 прочитания

Министерският съвет одобри законопроекта за държавния бюджет за 2017 г. и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2017-2019 г., която представлява мотивите към законопроекта.

Припомняме, че в него е заложено минималната работна заплата да достигне 460 лева. Предвидено е държавата да изтегли 1,2 млрд. лева външен дълг, но тази сума е включена в рамката от 16 млрд. лева, която беше гласувана от парламента в началото на 2015 година.

Очаква се бюджетът да влезе в парламента веднага след президентския вот на 6 ноември.

Прогнозата за растежа на икономиката от страна на МФ за догодина е 2,5%. Това е по-ниско от очакваните 2,8% от работодателите. Иначе МФ очаква 21,9 млрд. лева приходи догодина и 11,3 млрд. лева разходи.

На днешното си заседание кабинетът е приел и законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО). С проекта се предлага от 1 януари размерът на осигурителната вноска за фонд „Пенсии“ да се увеличи с един процентен пункт до 18,8% за родените преди 1 януари 1960 г. 10,5% ще се плащат от работодателя, а 8,3% - от работника. За родените след 31 декември 1959 г. предложеният размер на осигуровките за държавния фонд „Пенсии“ е 13,8%.

В законопроекта се предлага от 2017 г. осигурителната вноска за фонд „Пенсии за лицата по чл. 69“ да се увеличи с 20 процентни пункта – до 60,8% за родените преди 1 януари 1960 г. и до 55,8% за родените след 31 декември 1959 г. Това са служителите на МВР и военните. За останалите осигурителни рискове не се предвижда промяна в размера на осигуровките.

За фонд „Общо заболяване и майчинство“ вноската остава 3,5%, за фонд „Безработица“ – 1 процент. За фонд „Трудова злополука и професионална болест“ осигуровката е между 0,4% до 1,1% и е за сметка на работодателя.

С проекта се предлага диференцираният минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се да се увеличи съответно на 460 лв., 500 лв., 550 лв. и 600 лв., съобразно облагаемия им доход за 2015 г. Минималният осигурителен доход за земеделски стопани се запазва на 300 лв. Без промяна остава и максималният осигурителен доход – 2600 лв.

От 1 януари 2017 г. процентът за всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула ще се увеличи от 1,1 на 1,126. От 1 юли 2017 г. пенсиите, отпуснати през предходната година, ще се преизчислят с този коефициент, което ще ги увеличи с 2,4 на сто. От 1 юли минималният размер на пенсията за стаж и възраст ще се повиши до 165,25 лв. Максималният размер на получаваните една или повече пенсии се запазва 35% от максималния осигурителен доход – 910 лв. Средният размер на пенсията през 2017 г. се очаква да стигне 341 лв.

Периодът на изплащане на паричното обезщетение за бременност и раждане остава 410 дни. С промени в Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване се създава възможност майките, които се върнат на работа преди края на отпуска за бременност и раждане, да получават 50% от полагащото им се обезщетение, докато детето навърши 1 година. Предлага се осиновителят на дете до 5-годишна възраст да може да ползва 15-дневен отпуск от деня на предаването на детето за осиновяване, ако е женен или живее в едно домакинство с осиновителката.

Днес министрите са одобрили и бюджета за НЗОК.

Освен това Министерският съвет е променил предишно решение, с което се определят стандартите за делегираните от държавата дейности. 

За 2017 г. в сферата на социалните услуги е предвидено увеличение на стандартите с 10% за специализираните институции и за социалните услуги при настаняване на хора с ментални увреждания, с 15% - на центровете за настаняване от семеен тип за деца/младежи с увреждания, и средно с 2 на сто на стандартите за останалите социални услуги с изключение на тези за дневен център за стари хора и на център за временно настаняване.

Увеличава се с 1380 броят на местата в социалните услуги, предоставяни в общността, за сметка на намаление на местата в специализираните институции.

В съответствие с политиката за насърчаване на реформите в сектор образование през 2017 г. са разработени стандарти, с които се постига устойчиво развитие и качество на системата на образованието, съобщават от правителствената пресслужба.

Диференцирани са разходните стандарти за финансиране на детските градини, за осигуряване недостига на средства за институциите от системата на предучилищното образование в малките и средните общини. Осигурено е увеличаване на разходните стандарти за техническите професионални направления в професионалните гимназии. Това са професионалните направления едновременно с най-голям спад на учениците и най-високо търсене на пазара на труда. Осигурена е целодневна организация на учебния ден на учениците от І до VІІ клас, включително в средищните училища.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес