Българската стопанска камара (БСК) изпрати писмо до служебния министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров, в което изясни позицията на членуващите в нея браншови организации от сектора на туризма, ресторантьорството, фитнес и СПА дейности, култура, търговия, конгресна и изложбена дейност. Писмото е по повод предложените от държавния здравен инспектор Ангел Кунчев нови ограничителни мерки в страната.
Според членовете на организацията мерките следва да бъдат добре обосновани от гледна точка на тяхната ефективност, недискриминиращи и съпроводени със съответните компенсации за нанесените икономически вреди.
Според БСК до момента не са представени данни за ефекта от действалите в предишни периоди мерки, вкл. върху заболеваемостта, хоспитализациите, смъртността, личния и колективния имунитет. Нещо повече, липсва и анализ за ефекта от подобни мерки в международната практика, вкл. за отражението на ваксинацията, носенето на маски, локдауните и др. върху здравния статус на населението. "Без подобен анализ въвеждането на каквито и да било мерки е принципно необосновано и с недоказан ефект. Единствено доказан е негативният икономически ефект", се казва в писмото.
Същевременно поставянето на условие за процент ваксинирани работници и/или клиенти е дискриминационно по своята същност, посочват още от организацията.
"Предложението за 100% запазване на дейността при 100% ваксиниран персонал означава работодателите да се явят в ролята на принуждаващи своите работници и служители да извършат действие, решението за което е тяхно лично право. Не на последно място, стои въпросът доколко е законосъобразно и морално да се изисква от клиентите информация за техния здравословен статус."
Също така бизнесът не е бил подпомаган адекватно при предишни мерки, заявяват от БСК.
"Свидетели сме на това как през 2020 г. бяха необходими повече от 6 месеца след избухването на пандемията, за да бъдат формулирани механизми за подкрепа на бизнеса, а после още най-малко 6 месеца, за да заработят ефективно въпросните механизми. Към днешна дата хиляди икономически оператори продължават да изпитват затруднения от предходните периоди на затваряне, а сега в спешен порядък им се съобщава, че отново трябва да затворят."
От организацията настояват да бъдат оповестени ясни механизми за компенсация на засегнатите бизнеси, както и да се представи на общественото внимание анализ и оценка на ефективността на прилаганите до момента противоепидемични мерки преди да се пристъпи към нови ограничения.