Сложна схема от кухи кредити, фирми бушони и свързани лица е довела до фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) и източването на 4 млрд. лв. от нея. Българска народна банка (БНБ) не си е свършила работата по надзора на КТБ. Това е записано в доклада Временната анкетна комисия за проверка на фалита на Корпоративна търговска банка, съобщава "Нова телевизия". Документът беше внесен в деловодството на парламента вчера, 7 юли.
След гласуването в пленарната зала докладът ще бъде изпратен в прокуратурата, за да се установява кой, кога и срещу какво е помагал за фалита на КТБ. Ще се пишат и законови промени с тази цел.
Според доклада Цветан Василев като ръководител на банката основно е финансирал себе си и се е разпореждал еднолично с банката. Огромна част от отпуснатите кредити са били раздавани срещу малко или никакво обезпечение на фирми, свързани помежду си, както и със самия Цветан Василев. Много от компаниите са били създадени броени месеци, преди да получат кредити за милиони, като често одобрението се давало буквално в деня на искането.
След това милионите се връщали обратно през други фирми, за да финансират бизнес начинания на собственика и кръга му. За да се поддържа наличност на средства в банката, се привличали нови и нови депозанти благодарение на високи лихви. С допускането и непресичането на тези практики се е дала възможност банката да функционира като пирамида. По този начин на "фирми бушони" са били раздадени над 3.5 млрд. лв.
Същевременно стана ясно, че бившият премиер Иван Костов е призован да се яви днес на разпит в следствения отдел на Софийска градска прокуратура (СГП). „Той ще дава показания по две досъдебни производства – за преференциалната лихва, предоставена му от Корпоративна търговска банка (КТБ) и за това как неговата Лаборатория за управление на риска е получавала пари от банката“, уточнява пред вестник „Труд“ информиран източник.
Къде са били БНБ, ДАНС и КФН?
Според доклада на парламентарната комисия Цветан Василев не действал сам. Другите виновници са Държавна агенция „Национална сигурност” (ДАНС), Комисията за финансов надзор (КФН) и Българска народна банка (БНБ), се казва в доклада.
Според депутатите "Банков надзор" в Българската народна банка не е изпълнявала ефективно своите функции и не е забелязала как стотици милиони левове кредити се дават без обезпечение на фирми, близки до Цветан Василев. "Не става въпрос за липса на професионализъм, а за пълна безотговорност и бездействие", пише в доклада, информира Topnovini.bg.
ДАНС също не е установила нито едно нарушение и не е осигурила свои източници на информация. Същевременно агенцията е преразказвала в своите доклади отчетите на БНБ. В годишния доклад на ДАНС за 2013 г. КТБ дори не фигурира. Агенцията не е проверила съмнителните кредити и е позволила ключови за българската икономика и национална сигурност фирми да бъдат придобити от офшорки.
Комисията не е разгледала дейността на прокуратурата в случая. От доклада става ясно, че все пак ДАНС е подала няколко "изолирани сигнали", но и обвинението не е предприело нищо.
Одиторите също имат вина за източването на банката, като в докладите си са включвали противоречащи си или недостатъчни доказателства, като са липсвали и документи по време на одитите.
Комисията хвърля вина и върху миноритарните акционери в КТБ, които не са упражнили достатъчен контрол.
Докладът на анкетната комисия предоставя и пълен списък на фирмите, които са взимали необезпечени кредити от КТБ.