Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бизнесът възропта срещу две мерки на държавата, НАП почва да мисли за касовите апарати

12 февруари 2019, 05:50 часа • 2987 прочитания

Бурната реакция на БСК срещу условията за подмяна на касовите апарати най-после предизвика реакция от страна на държавата. И тя е - ще правим анализ дали бизнесът е готов за такава голяма подмяна, по думите на говорителя на НАП Росен Бъчваров пред в. "24 часа".

Представители на НАП и на финансовото министерство бяха част от организирана от БСК дискусия по въпроса, на която различни бизнес асоциации се оплакаха от мярката.

Според новите изисквания, които вече са в сила, от около 400 хил. работещи фискални устройства, половината трябва да бъдат сменени, а на останалите да се ъпгрейдва софтуера. Сроковете за фирмите, регистрирани по ДДС, са до 31 март, за тези, които имат оборот под 50 000 лв. и не са в този регистър - 30 юни. Големите вериги пък трябва да имат нов софтуер за управление на интегрираните си системи до 31 декември тази година.

"Ако у нас нещата се правят в 12 без 5, а сега е 12 без 6, в тази една минута трябва да обясним на администрацията какво трябва да промени, за да не се стига до нежелани ефекти върху икономиката и обществото", заяви председателят на БСК Радосвет Радев.

Проучване на БСК сред 2493 фирми, обявена по време на дискусията, показва, че средната инвестиция за подмяна на устройство е 2 423 лв. Средният срок за въвеждането му в експлоатация е 18 месеца. Затова 65% от фирмите заявяват, че няма да спазят наредбата.

Освен от размера на инвестицията и от сроковете бизнесът е притеснен и от задължението да се предостави на НАП source-кода, който е обект нa интелектуална собственост. Опасенията са от изтичане на чувствителна фирмена информация, като рецептурници, търговски надценки и отстъпки, лични данни на клиенти и пациенти при личните лекари. Противоречие със закона имало и при тристепенната система за препродажба на таксата на SIM картата за връзка с НАП. Реално приходната агенция ще има пълен достъп до информацията на всяка фирма без насрещни гаранции за защита, обобщи Радев.

Адв. Валентин Савов обяви, че наредбата ще бъде оспорена пред Европейската комисия, Върховния административен съд и Комисията за защита на конкуренцията.

Освен недоволството по темата с касовите устройства, бизнесът вече поглежда с лошо око и към изискването да има пререгистрация на собственост по Закона за мерките срещу изпирането на пари. От Асоциацията на работодателските организации (АОБР) се обърнаха към премиера Бойко Борисов и поискаха наложената с правилника на закона нотариална заверка да отпадне, защото всъщност дублира вече въведен механизъм за вписване на партиди в Търговския регистър точно с нотариално заверени подписи!

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес