Бизнесът ще може да наема висококвалифицирани чужди работници, без преди това да докаже, че не може да намери българи. Това решиха депутатите, приемайки на второ четене в зала промените в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност.
Новите разпоредби отменят пазарния тест, който в момента правят работодателите преди наемането на чужди кадри, освен това увеличават максимално разрешения дял на чужденците в една фирма - от 10 на 35%.
Според досегашния вариант на закона за трудовата миграция т.нар. синя карта на ЕС (по която се наемат високоспециализирани кадри от трети страни) се издаваше без пазарен тест само за 13 професии - 10 са в сферата на информационните технологии, а три са инженерни. За тези 13 професии обаче работодателят трябваше да даде най-малко 2 пъти по-висока заплата от средната у нас. Вчера депутатите гласуваха за отпадане на въпросния списък (т.е. вече без пазарен тест ще могат да се назначават всякакъв вид специалисти), както и за премахване на изискването за двойните заплати. Занапред няма да е необходимо предварително проучване на пазара на труда за нито една професия, освен това за всички ще важи общото сегашно изискване заплатата да е най-малко 1.5 пъти по-висока от средната работна заплата в България.
Освен това, вместо до 10% от наетите по трудов договор в една фирма да може да са чужденци, квотата се вдига до 20% и до 35% за малките и средните предприятия. Облекчение получиха и лицата от български произход - те ще могат да работят у нас без специално разрешение от Агенцията по заетостта, а след регистрация от работодателя в АЗ при условия и по ред, определени в правилника за прилагане на закона, пише Сега.
"Правите решителни крачки към премахване на защитите на пазара на труда", обърна се левият депутат Георги Гьоков към управляващите. Според него делът на малките и средните фирми в България е огромен, а през последните 18 месеца само 10 работодатели са поискали да наемат работници от трети страни. "Това не показва потребност за промяна в законодателството. Няма и доказателства, че България няма кадри, които да запълнят тези места", категоричен бе той. Според синдикатите промените ще принудят още българи да потърсят реализацията си на Запад.