Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бизнесът пак намери да мрънка за почивните дни - щели да намалят БВП с 1%

23 ноември 2016, 08:00 часа • 3611 прочитания

Ще почиваме повече и по-дълго. Това твърдят работодателите, въпреки че Министерството на труда и социалната политика (МТСП) внесе предложение за промяна в Кодекса на труда, с която да се прекрати сливането на празници.

Васил Велев от АИКБ уточни, че бизнесът поискал държавата да спре да размества почивни дни, което прави към този момент. С новия законопроект не се въвеждал текст за забрана за разместване, а вместо това пак имало удължаване на празниците – ако официален празник се падне през уикенда, то щяло да се почива и в понеделник, е твърдението на представителя на АИКБ. Според предложената поправка в Кодекса на труда, когато официалните празници, с изключение на Великденските, съвпадат със събота и неделя, почивен ден ще е и понеделникът след тях. Така още за тази Нова година - втори януари, който е понеделник, ще е неработен. По думите на Велев пред Нова телевизия всяка година между 2 и 4 празници се падат през почивните дни, което означавало, че средно през годината почивните дни щели да се увеличат с 3 дни, т.е. официалната отпуска щяла да е с 3 дни повече, щяло да се работи с 1% по-малко и да произвеждаме с 1% БВП по-малко. Ще се изработват средно 114 лева по-малко на човек, уточни Велев.

Според него практиката сочела, че при „дълги почивни дни” хората се изнервяли – висели по опашки през първия и последния ден на почивката, следващата седмица били неефективни, защото се работело шест дни заради отработването, а следващия понеделник т.е. след отработването хората пак били неефективни. Анкета на АИКБ показала, че 65% от членовете ѝ са против сливането на празници. Велев заяви, че подготвили възражение пред Тристранката.

Велев обяви и, че плоският данък е добро решение – помага за изсветляване на сивата икономика. Ако махнем този данък, ще изгоним висококвалифицираните специалисти, предупреди той, визирайки IT сектора. Например – за заплата 3000 лева в IT сектора, данъкът сега е 300 лева, но ако дойде прогресивният данък, ще плащат 1000 лева. Велев добави, че много от хората в IT сектора са самонаети.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес