Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БДЖ се готви да спира още 81 влака, синдикатите мислят, че властта лъже

14 януари 2015, 16:21 часа • 19905 прочитания

Според мерките за спиране на влакове и намаляване на персонала, бяха спрени 38 влака на първия етап, на втория се предвижда да бъдат спрени още 81 влака. Това заяви на извънредно заседание на Транспортната комисия към парламента Владимир Владимиров, изпълнителен директор на БДЖ, предаде БГНЕС.

Ако субсидията за БДЖ се запази в размер на 140 млн. лв., ще има недостиг от 12,5 млн. лв. за извършване на най-наложителните ремонти, каза Владимиров и добави, че санитарният минимум за ремонти е 25 млн. лв.

Според него, ако се започнат мерките за спиране на влакове и намаляване на персонала няма да могат да дадат реално проявление през тази година в пълния си ефект, тъй като има колективен трудов договор, който изисква от БДЖ определена процедура. Няма да може да реализираме тези мерки за по-кратък период от 6-7 месеца, каза Владимиров. Той уточни, че на освободените служители трябва да бъдат платени около 6 работни заплати.

Ние сме се съобразили с бюджетна прогноза за 140 млн. не само за 2015, а 2016 и 2017 година. Процесът за нотификация от ЕС е труден за дружество, което е на загуба. Дружеството трябва да покаже начин, по който вече няма да бъде на загуба, както и да представи по-дългосрочна визия, добави директорът на БДЖ.

Синдикатите

Според представителите на железничарския синдикат от КНСБ и КТ "Подкрепа" субсидията за БДЖ не е такава, каквато се оповестява в публичното пространство – намалени са средствата единствено за пътническите превози.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров, посочи, че в годините на реформи в системата на БДЖ са останали 22 000 работещи от 80 000. Четири пъти намаление на персонала не доведе до по-добра услуга за населението или по-добро финансово състояние на дружеството, каза Димитров.

Той подчерта и това, че за тези години годишният пътникопоток е намалял от 90 млн. души на 22 млн. души, а годишните товари са намалели на 50 млн. лева годишно. Последните няколко години усилията, които бяха вложени от няколко ръководствата на компанията доведоха до намаляване на задълженията с близо 150 млн. лв., но средствата от държавния бюджет за БДЖ не стигат, смята Димитров. Според него бъдещето на железниците не минава през подобни мерки, които няма да подобрят състоянието им. Президентът на КНСБ смята, че спасението за БДЖ е дългосрочна визия за инвестиции, дългосрочен механизъм за 5-7 годишен хоризонт за развитие на БДЖ и съгласие за нов инвестиционен заем за железницата за дълъг хоризонт. Не виждаме причини да няма решение между Министерство на финансите и Министерство на транспорта и ще търсим такава среща с министрите до края на седмицата, каза Димитров.

Не на последно място той предупреди депутатите и транспортния министър Московски, че в Мездра, Карлово и други гари се готвят протестни действия, а ако КНСБ не види воля и съгласие за проблема, предстои да вземе също своите решения.

Секретарят на Федерацията на транспортните работници към КТ "Подкрепа" Искра Иванова представи становището на федерацията. Становището на КТ "Подкрепа" е, че БДЖ трябва да е приоритет на държавата. За нас тези мерки няма да допринесат за подобряване състоянието на транспорта, а ще отблъснат населението още повече, каза тя.

Областният управител на Габрово Николай Сираков заяви, че специално за Габрово това е единственият транспорт и възможност за достъп за някои от населените места.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес