Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Банкови експерти: Българските банки не са тясно обвързани – затова системата е стабилна

19 юни 2014, 08:04 часа • 23284 прочитания

Българските банки са доста изолирани една от друга. Отделно банките под чисто български контрол са много малко, а самите банки не поддържат отношения една с друга – т.е. не се кредитират често взаимно. Това заяви финансистът Емил Хърсев в коментар има ли опасност за българската банкова система след случая КТБ, който стигна до БНБ.

Съвсем лаконично Мартин Заимов, бивш подуправител на БНБ, каза в сутрешния блок на Нова телевизия, че няма никаква опасност. Хърсев продължи, като заяви, че прокуратурата „изземва правомощия”. Става въпрос за КФН. Финансистът посочи, че прокуратурата явно е получила донос за нередни кредити и се е задействала. Но нека си припомним колко завършени успешни обвинения има по знакови дела, иронизира Хърсев.

БНБ е независим орган и не е редно прокуратурата да се намесва, заяви Заимов. Бих предпочел банкери да преценяват има ли източване чрез лоши кредити на някоя банка, а не полицаи, каза още Хърсев. Има ревизионен контрол, има последващ контрол върху междинни и окончателни финансови резултати, а в БНБ работят големи екипи – около 300 души се занимават с банков надзор. Огромен процент от одита се прави от компютър – и той ли си е затворил очите, попита Хърсев.

Според Емил Хърсев разследваният подуправител на БНБ Цветан Гунев ще бъде оправдан, но интересното е „кой ще носи отговорност след това”.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес