Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БАБХ: Държавата не взима необходимите мерки за ограничаването на птичия грип

12 ноември 2018, 07:30 часа • 790 прочитания

"Птичият грип е много опасен, а историята на заболяването през последните години показва, че държавата не взима необходимите мерки за ограничаването му." Това заяви директорът на Българската агенция по безопасност на храните д-р Дамян Илиев.

"Ние искаме да се затегнат мерките, така че ако влезе птичи грип в една ферма – да не излезе от там и да зарази други. А тя излиза с продукцията, с коли, с хора, които да не са взели необходимите мерки. Миналата година имаше 300 случая на заразени птици в Германия и имаше 5 ферми заразени. В България имаше 30 случая, но имаше 103 ферми заразени. Това доказва, че мерките, които ние взимаме не са достатъчни", посочи Илиев за bTV.

Директорът на БАБХ заяви, че заразените птици се и заравят, и изгарят. По думите му трудно могат да бъдат манипулирани данните колко птици са умъртвени, защото има хора, които контролират процесите, но при заравянето е възможно контролът да не е достатъчно ефективен.

Относно случаите на чума по свинете в Болярово, Илиев обясни, че при установяване на заболяването по животните не се търси клиника и патология при аутопсия, а се вземат мерки на момента. Според нещо подобни случаи носят лоши последствия и за останалите животновъди, защото те търпят загуби. Той е категоричен, че наличието на вируса е доказано, а действията срещу ограничаването на заразата са стрували над 300 хил. лв.

"Над 300 хил. лв струва дезинфекцията по това стадо – 200 овце. Повлияха на стопаните, за тези действия има правила, а много хора тръгнаха да разсъждават какво е добре да се направи, без да познават заболяването. Това отключи едно недоверие", каза Илиев.

Тази седмица партиди със спанак бяха изтеглени от пазара заради наличие на татул. Илиев обясни, че опасното растение е попаднало случайно в пакетите, като са открити и други примеси.

"Оказа се, че се пакетира на място, което не е регистрирано, така това място не е включено в нашата програма за контрол. След това спанака отива в склад на едро, откъдето се купува от големите вериги. Нещата са под контрол, първият случай е на 31.10 в Костинброд, след това имаме на 5.10 в Търговище – възбранен е спанакът от тази фирма", каза Илиев, но не пожела да посочи името на производителя.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес