Представянето на приоритетите на Българското председателство пред ресорните комисии на Европейския парламент привлече в огромна степен вниманието на германските и австрийските медии.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Основна тема на публикация на германското издание на австрийския Der Standard се оказа темата за използването на въглища. Тя беше засегната при изслушването на българския екоминистър Нено Димов. На него му беше припомнено, че България подкрепи Полша в обжалването на новите екостандарти за ТЕЦ-овете на въглища, които изискват по-ниски нива на отделяни от предприятията вредни вещества, а Димов се оправда, че България го прави, защото имало процедурни нарушения при приемането на стандартите т.е. ние искаме всичко да е юридически изрядно.
Тази теза, обаче, явно не е приета от Der Standard, който публикува статия за връзката между структури на организираната престъпност, сивата икономика и въглищната индустрия. За пример е дадена приватизацията на ТЕЦ "Бобов дол", който сега се управлява от Христо Ковачки.
Според австрийското издание, цитирано от Агенция "Фокус", "корените на злото" са в периода на мащабните приватизации в периода между 2001 и 2008 година. Тогава 19 компании, опериращи в областта на добива на въглища, производството на електроенергия и топлоенергия в България, се свързват в тайна мрежа, пише в статията. В наскоро завършен доклад, организацията Greenpeace обръща внимание на тези структури, изпирането на пари и огромните щети върху околната среда, които са пряко свързани с въгледобивната промишленост в България.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Въпреки че корпоративният конгломерат, състоящ се от 19 компании, на хартия принадлежи на чуждестранни собственици, той "очевидно е свързан с една или повече български банки", се казва в доклада на Greenpeace, като там се посочва директно името на Ковачки. "Въглищната империя" е силно задлъжняла и има загуби от еквивалента на почти 200 милиона евро. Дължимите данъци и неизплатените възнаграждения на служителите им възлизат на не по-малко от 113 милиона евро. Но въпреки това властите в София бездействат, отбелязват от Greenpeace.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Според зелената организация обаче проблемите не свършват дотук. Тя твърди, че мините в България, които са едни от най-големите замърсители в Европа (друг доклад на Greenpeace по въпроса вижте ТУК), все още получават солидни субсидии за предоставяне на предполагаема "ефективна енергия". Същевременно фотоволтаичните централи и вятърните паркове в България получат с 15% до 30% по-малка финансова помощ от операторите на електроцентрали, работещи с въглища.
Der Standard беше изданието, което отразяваше доста често позиции на банкера Цветан Василев и истории около него, докато той беше силният човек в българския банков сектор.