„Личното ми мнение е, че академик Денков е най-добрият възможен пример, който България може да има. Той има опит, търпение, бил е и в политиката, но има изключителни академични успехи". Това каза служебният вицепремиер по европейските средства Атанас Пеканов в предаването „Лице в лице“ по БТВ по повод заявката на „Продължаваме промяната“ да номинира акад. Николай Денков за премиер, който ще получи втория мандат за съставяне на редовен кабинет.
"Освен това е насочен към резултати, така че България да се подобрява. Неговите предложения в образователната сфера също абсолютно ги подкрепях“, допълни той. Пеканов и Денков бяха министри в служебния кабинет на Стефан Янев, след това академикът беше министър на образованието и в кабинета „Петков“.
Министър Пеканов потвърди, че първият транш от европейски средства по Плана за възстановяване и устойчивост – 2,7 млрд. лв., вече са преведени по сметката на Министерството на финансите. Той напомни, че е обещал първият транш да дойде през есента на 2022 г., а все още сме есен, тъй като астрономическата зима настъпва на 21 декември.
"Струва ми се, че в тази тежка година трябва да си казваме и добрите новини, такива има. Това е добра новина, справили сме се с една част от плана. Имаше много спекулации – казваше се, ча Европейската комисия ни е оставила за догодина, тази година въобще не ни е планирала – абсолютни спекулации. Освен това днес, преди часове, беше одобрена и Оперативната програма „Развитие на регионите“. Това е последната оперативна програма, тя е изключително важна – за 3,6 млрд. лв., и ще бъде за по-справедливо развитие на регионите в България. С това всички оперативни програми – 10 от 10, бяха одобрени в рамките на служебния кабинет“, коментира Пеканов.
Вицепремиерът коментира и механизма, по който ще се отпускат средствата по Плана – те ще идват, след като се извършат определени реформи. Едно от изискванията е да се приеме закон за защита на хората, които подават сигнали за корупция и други нарушения. Предложените два законопроекта, единият на служебното правителство, бяха отхвърлени на първо четене в пленарната зала. По думите на Пеканов този закон трябва да бъде приет тази година, а депутатите не само са го отхвърлили, но са го направили без никакви критики към проектите.
"Това за мен е неприемливо и беше доста неконструктивно поведение на някои от партиите. Това е законопроект, който транспонира европейска директива, която ние така или иначе ще трябва да приложим, която да пази хората, които подават сигнали за корупция. Ние вече сме в нарушение на процедурата“, уточни той.
По думите му може да се наложи българските граждани да плащат през държавния бюджет санкции за това, че не сме приложили европейското законодателство. "Парите по Плана ще идват при постигнати резултати и това е правилният подход, за да можем да гарантираме, че тези реформи ще се случат. Докато те не се случат, няма да можем да поискаме следващото плащане на стойност 724 млн. евро", предупреди вицепремиерът.