„Противник съм диференцираните данъчни ставки. Ако има ставка, тя трябва да е равна за всички бизнеси освен ако няма желание за конкретно насърчаване на конкретна дейност“, коментира вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев по време на заседанието бюджетна комисия.
Той заяви, че Министерство на финансите ясно е изразило становище, че COVID няма в размерите, които да има нужда от подпомагане.
„Що се отнася до дискусията дали тази временна ставка трябва да стане постоянна, това е дискусия за 2024 г.“, каза финансовият министър. ОЩЕ: Асен Василев ще предложи 9% ДДС за туроператори и хотели и за 2024 г.
Повод за дискусията беше предложението на ИТН намалените ставки да отпаднат. Предложението им бе направено в рамките на Закона за държавния бюджет, който комисията разглежда на второ четене, но не срещна подкрепата на мнозинството.
„Ние в момента не удължаваме бюджета, ние правим бюджета за годината. Бизнесът ще се намести. Отделните бизнеси имат лобита сред депутатите и те ще защитават техните интереси“, каза Йорданов.
От своя страна Мартин Димитров от ПП-ДБ каза, че това са временни ставки и те изтичат в края на годината. „Този дебат ни чака тогава и нашата нагласа е тези ставки да си останат временни, да бъдат прекратени като изтекат. Ние нямаме отговор на един много прост въпрос – защо има за ресторантьорите, а няма за лекарствата“, коментира Димитров.
Припомняме, че ДДС стана 9% през 2021 година за някои сектори, сред които и ресторантьорството, както и за бебешките храни, пелени и хигиенните материали, както и нощувките в местата на настаняване. ОЩЕ: Окончателно: 9% ДДС за ресторантьорите и бебешките храни до края на 2022 г.