Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

АЕБТРИ поиска спешна среща с правителството заради кризата с превозвачите

10 февруари 2014, 13:11 часа • 18046 прочитания

Асоциация на българските предприятия за международни превози и пътищата (АЕБТРИ) настоява за спешна среща с правителството, след като по-рано днес превозвачи блокираха българо-турската граница в знак на протест срещу проблемите с разрешителните за преминаване. От АЕБТРИ казват, че целият бранш е готов да се включи в протеста, ако не се вземат спешни мерки за разрешаване на конфликта, съобщава „Фокус”.

„Блокадата на ГКПП Капитан Андреево е постоянна – докато не бъде решен проблемът с разрешителните, превозвачите няма да си тръгнат. В момента има около сто човека, блокирали граничния пункт. Автомобилите са достатъчно. Те са разположени на паркингите около границата, както и на самата граница. Доколкото знам, ГКПП Лесово също е блокиран”, заяви превозвачът Тодор Ингилизов, който се намира на границата.

 „Всяка година се договарят квотите за разрешителните за следваща година. Въпреки поканата от наша страна, турската страна не се отзова и за тази година няма уточнени квоти за разрешителни. Поради тази причина, нашата администрация, по нареждане на министъра, изпрати 15 000 разрешителни и това турските превозвачи не го знаят. Те са достатъчни за работа за около месец – месец и половина”, обясни инж. Койчо Русев, председател на Националната транспортна камара, Съюз на организациите в автомобилния транспорт и член на Управителния съвет на АЕБТРИ.

По думите му през това време можеше да се проведе срещата между двете страни и да се разреши проблемът. Тези разрешителни бяха обезсилени и изпратените турските разрешителна за българските превозвачи Турция също ги обезсили – на тази база и българската страна обезсили совите разрешителни. Това е причината за трагичното положение на границата, обясни Русев.

„Проблемът с разрешителните е свързан с желанието на Турция да си запази товарите и да избута българските превозвачи”, коментира председателят на УС на АЕБТРИ Георги Петърнейчев.

Камиони, транспортиращи бързо развалящи се стоки, се пропускат през българо-турската граница, както и автомобилите със СЕМТ разрешителни, които се издават само от комисията и министрите на транспорта в Париж. „Нашата страна има около 1600, а турската има около 2800 разрешителни. Тези автомобили се пропускат, защото взаимоотношенията, които се създадоха с турската страна, са двустранни и никой не е в състояние да отмени тези разрешителни, защото са издадени от Франция”, обясни Петърнейчев.

Според него проблемът с разрешителните е свързан с битката Турция да си запази товарите за своята страна, да „избута” България от този бизнес, като в последните две години това отношение е засилено. В последните години Турция ни избута от Близкия Изток. Ние бяхме най-силната страна, която превозваше най-много товари в Близкия Изток, а за миналата година имаме транзитно преминали през турската страна 4800 пъти, а турска страна през България е преминала 250 000 пъти, посочи Петърнейчев.

По думите му на среща миналото лято турската страна е казала, че българските превозвачи са изземали работата на турските и ще направят всичко възможно да изкарат българите от своя пазар.

 

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес