Калина Димитрова – една крехка жена от Добрич, която успя да запали искрата за възраждане на храма „Света Троица“ в добруджанското село Карапелит. Всичко започнало, когато нейният съпруг решил да ѝ покаже красивата природа на родното си село. „Местността, в която е разположена църквата, създава усещането за „спомен от Рая“, споделя пред Actualno.com Калина. Но тя била потресена от вида на поругания православен храм. Вратата на църквата била заключена с два катинара, а върху нея било написано с тебешир „Стоп“. През пролуката се виждала потресаваща гледка – всичко разхвърляно и натрошено. И това на фона на песента на лястовички.
„Уплаши ме мисълта, че някак приемаме разрухата за норма“, споделя жената. И вече била сигурна, че трябва да направи нещо. Създадено е Сдружение „Храм Света Троица село Карапелит“, а неговият управител Ставрофорен иконом Добри Чаков вече е задвижил процедурите по оценяване на състоянието на църквата.
Историята на храма в Карапелит е още от средата на XIX в., когато жителите на селото са почувствали необходимостта. Но времената били страшни. Само с височайше разрешение можели да имат място за общуване с Бог. И изпратили петиция до султана, а оттам пристигнал ферман, но с условието църквата да не е по-висока от джамията.
Въпреки благословията, получена от Високата порта, строителите на църквата многократно били нападани. Някои от тях станали жертва на тези нападения. Според местните хора убитите строители са намерили вечен покой в старото гробище встрани от храма. Там са открити паметни плочи от 1871 г. и 1873 г. в надписи „Убит с пушка“ и „Посечен от злодей“. Освещаването е станало през 1873 г.
В първоначалния си вид църквата е представлявала постройка от двуметров каменен зид и надстройка от дървена конструкция. При отстъплението си през Руско-турската война турците изгарят храма. В сегашния си вид той е възстановен след Освобождението. За освещаването му са получени църковна утвар и книги, дарение от Киево-Печорската лавра.
„Църквата е била действаща до преди 15-20 години. Над нея са извършвани множество посегателства, хората са се опитвали да я запазят, но са изгубили надежда“, разказва Калина. През този период домовете на хората в селото били подложени на ежедневни палежи и обири.
Иконите от долния ред липсват, запазени са само ликовете на светците в горния ред. Крадци отмъкнали и камбаната, но ги застигнало възмездие. „А за оскверняването, нямам цивилизован израз за това, което видях – бяха използвали хоругвата", не иска да си спомня жената това, което са видели очите ѝ.
Но не се отчайва. „Изпитах преклонение, гняв, болка, срам. Всеки от нас носи лична отговорност за това какво ще предаде на следващото поколение“. Калина разказва и за болката на местните хора заради изоставения храм.
Може точно тази болка да е движещата сила, накарала хората да се обединят за възстановяване на Божия дом. Започнали с разчистване на терена от бурени, почистване на храма. „Най-възрастният доброволец и участник в почистването е на повече от 80 години. Подпираше бастуна си на църковния зид и започваше да коси, да копае...“, споделя жената. И е щастлива, че нейните деца също се включили. Дори споделили с приятел, а той помолил майка си да се присъедини към доброволците в чистенето.
„За първи път осъзнавам силата на вярата във Възкресението и силата на надеждата“, казва Калина. Определя се като „обикновена българка“. Психолог по образование, работи като ресурсен учител в РЦППО в Добрич, доброволец към ДЕРБАК на БЧК, „ученичка“ в класа по шевица към читалище „Български искрици“, участва и в групата за автентичен фолклор към читалището в Карапелит.
Сдружението организира благотворителен концерт на 17 април от 18 часа в Органовата зала в Добрич за събиране на средства за възстановяване на храм „Света Троица“ в Карапелит. Сред участниците в концерта са популярните добруджански певици Калинка Вълчева и Галина Дурмушрийска, църковният хор „Св. Георги Победоносец“ от Тервел, оркестрите „Добруджански авлиги“, „Мелодия“ и „Лира“, дуо „Удница“ и др. На сцената ще излязат и 9-годишните доброволци, активни участници в каузата Никола Стефанов, Руслан Иванов и Петя Минчева.
А ето и банковата сметка, на която желаещите могат да правят дарение за възстановяване на храма: