Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Балчик събра 110-годишни снимки на града в календар

23 декември 2019, 17:00 часа • 4084 прочитания

В календара на община Балчик за 2020 г. са включени фотографии на морския град от фонда на Историческия музей, стана ясно на неговото представяне. Снимките са правени преди 110 години и показват духа на времето. Краеведът Александър Ламбов разказа интересни истории, свързани с някои от емблематичните сгради.

На фотографиите могат да се видят сградата на общината, която след превземането на Южна Добруджа от Румъния, е преустроена в румънски стил по идея на кралица Мария.

Градската градина, където преди век местните хора са се веселили под звуците на оркестър,кино „Елит“, най-старата джамия, строена по времето на завоевателя на Добруджа Али паша, лодките – таксита мауни, с които се пренасяло зърно и стоки от сушата до корабите и обратно, най-луксозният хотел по Северното Черноморие по това време „Дама пика“, който няколко пъти сменял собствениците си след игри на покер, строената през 1982 г. фамилна сграда на Димитриадис и други емблематични за града постройки са намерили място в календара.

Actualno.com припомня, че през 1997 г. наследниците на етническия грък Панаит Димитриадис, изселил се в Констанца, водиха съдебни дела. Претенциите им бяха българската държава да им възстанови два имота, единият от които се ползваше за детска градина, а в другия бяха част от общинските служби. След променлив успех за страните, Върховният касационен съд отхвърли иска като неоснователен, позовавайки се на вербални ноти на външните министерства на България и Румъния от 1953 г. Българската държава е станала собственост на сградите по силата на тези вербални ноти, а те не са били национализирани, е мотивът на магистратите от ВКС.

Богатото културно и историческо наследство на Балчик трябва да бъде опазено за поколенията, категоричен е кметът Николай Ангелов. Общината вече е получила положително становище от Министерството на културата да получи правото на управление на храма на Кибела, очаква се решението да се вземе на правителствено ниво. Ако местната власт получи правото да го управлява, той ще бъде реставриран на мястото, където е в момента, или ще бъде изместен в района на Морска гара, е идеята на кмета Ангелов.

Античният храм на Великата майка на боговете беше открит случайно през пролетта на 2007 г. при изкоп за строеж на хотел. Археолози датират изграждането му в периода 280 – 260 г. преди Христа и е действал до края на IV век след Христа. Откритите артефакти са изложени в музея. Строителството на хотела е спряно, но изкопът застрашава съседната жилищна сграда, напомни Ангелов.  

Йорданка Калчева
Йорданка Калчева Отговорен редактор
Новините днес