Невъзможно е, когато посещавате Рим, да не посетите Колизеума, да пътувате из Берлин, а да не отидете в нито един музей и е невъзможно, да сте в Истанбул и да пропуснете разходка из истинския ориенталски базар.
Истанбул се смята за един от световните търговски центрове. Така е било в Древността, така е било през Средновековието, така е и сега. Това до голяма степен се дължи на уникалното географско положение на града – той е бил и си остава връзка между двата континента, много търговци от различни страни са се стичали и все още се стичат тук.
Казват, че Пазарът за подправки има нещо, което не може да се намери никъде другаде в Истанбул.
Един от най-известните пазари в Истанбул, втори по големина след известния Капалъ чарши, се нарича на турски Misir Carsisi и е известен на туристите като Пазара на подправките или Египетския базар. Египетският базар се намира в историческия център - в квартал Еминону зад джамията Йени, на входа на залива Златен рог.
Пазарът за подправк
Пазарът за подправки има само шест порти и куполообразен оловен покрив. Историята му започва през далечната 1660 г., когато дървеният базар първоначално е построен от архитекта Казим Ага, а основните търговци са египтяните, които продават подправки, дошли в Египет от Индия.
Днес Пазарът за подправки разполага с 80 магазина. Казват, че тук има нещо, което не може да се намери никъде другаде в Истанбул. Асортиментът от подправки, козметика, парфюми, лекарства и лечебни билки, хранителни стоки, сушени плодове е просто невероятен.
Подправките, между другото, могат да бъдат закупени както в готови торби, така и на тегло.
Как се нарича българският квартал в Истанбул?
Някои лекове и билки могат да бъдат намерени само там, както преди векове, когато са се появили първите билкари.
Освен това на пазара можете да закупите най-добрата къна в света, огромно разнообразие от масла, естествени гъби, розова вода и, разбира се, прекрасни сапуни, зехтин.
Ако сте на пазара за подправки, не забравяйте да си купите ръчно тъкани кърпи, наречени кесе, за себе си и приятелите си - в хамамите те се използват специално за ексфолиране на мъртвите кожни клетки.
Гурме любителите особено обичат пазара за подправки. На всички тук се предлагат много конфитюри - от череши, ягоди, смокини, кайсии и дюли - десетки разновидности на мед, бастурма (сушено и пушено месо), консерви и колбаси, всякакви сирена, локум и известни турски сладкиши, които сами по себе си са една от атракциите на Турция.
Заслужава си да посетите и някой от магазините със сушени плодове, без които със сигурност няма да си тръгнете: шамфъстък, стафиди, лешници, бадеми, сушени кайсии, кокосови орехи – това е само малка част от предлаганото.