От древни времена египетската цивилизация привлича вниманието на човечеството. Още в V в.пр.н.е. древногръцкият историк Херодот посещава страната и оставя подробно описание за нея. За гърците Египет е страна на чудеса, люлка на мъдрост, родното място на най-древните богове.
Египет или Арабска република Египет е една от най-посещаваните страни в света от туристи. Египетските пирамиди, мумиите в Музея в Кайро, Александрия, храмовете… всичко това привлича милиони туристи от цял свят..
Египет ли е най-старата страна в света?
Около 3200 г.пр.н.е. Долен и Горен Египет се обединяват в единно кралство от крал Менес. Всъщност думата “менес” в Египет означава “основател”, а египтяните вярват, че името на владетеля е било Нармер Това прави Египет най-древната страна в света. Историята на страната датира от над 5000 години и впечатлява със своите фараони, храмове и гробници, които оставят следи върху цялата човешка цивилизация.
А знаете ли какви са старите имена на тази магнетична страна?
Египет
Името произлиза от древногръцката дума Aígyptos през средно френски Egypt и латински Aegyptus. Превежда се като “Дом на душата на Птах”. В египетската религия Птах е бог-създател, покровител на занаятите, най-вече на скулпторите. Древните гърци идентифицират Птах с Хефест (Вулкан) - божествения ковач.
В “Одисея” Омир използва думата Aegyptus, когато говори за земята на Египет.
Миср
Това е днешното име на страната на арабски. Народите на Арабския полуостров и Близкия изток наричат Египет с името “Миср”, което означава град, населено място.
Кемет
Популярно древно име на страната е Кемет, което означава “черна земя”. Според учените това наименование произлиза от плодородната и черна почва край Нил, където е основано първото селище. Ежегодните наводнения на река Нил превръщат сухата пустинна територия в истински плодороден оазис. На двата бряга на Нил се простира ивица плодородна черна почва, която всяка година се наторява от наводненията на реката. Черната земя свършва внезапно, все едно пръст на божество е начертал граница и разделя рязко: от едната страна - живот, зеленина и растящ хляб, а от другата страна - смърт и безплодие на безжизнените пясъци, наричани Червената земя на пустинята.
Друго предположение е, че това означава “земята на черните хора”.
Мизраим - името на Египет в Библията
Тази древна земя често се споменава в Библията с името “Мизраим” на иврит. Името идва от Мицраим, един от внуците на Ной. По времето на Авраам, Египет се превръща в житницата на света, а патриархът отива да живее там, когато настъпва глад в Ханаанската земя. Жената на Авраам имала за робиня египтянка Агар, която родила на Авраам син Исмаил. Той също се жени за египтянка. Яков и семейството му заживяват в Египет. След като евреите се избавят от египетското робство, взаимоотношенията им с египтяни не са чести.
В историята за Давид и Соломон, отново се споменава за Египет. Соломон се жени за египетска княгиня, но в петата година на сина му Ровоам, юдеите се подчинили от Сисак, египетски цар. Следват периоди на съюзничество или война с Египет, докато еврейският и египетският народ са покорени от асирийците.
В повечето издания на Библията под черта се отбелязва, че името “Мизраим” от иврит означава Египет.
Обединена арабска република (ОАР)
Тази вече несъществуваща държава е съюз между републиките Египет и Сирия. Основана е през 1958 г. и е първата крачка към пан-арабска нация. Причина за създаването е, че група политически дейци в Сирия се притесняват от завземането на властта от комунистите и търсят помощ от президента на Египет. Така се създава нов съюз със столица Кайро, а египетският президент Насър се самоназначава за президент но новия съюз. Египетските военни настъпват към Сирия и отстраняват заплахата от комунисти. Впоследствие се оказва, че новата държава е подкрепена именно от враговете си. Съветският съюз започва да продава оръжие на новата република с цел да запази своите съюзници. През 1961 г. ОАР се разпада след държавен преврат в Сирия. Само Египет продължава да носи това име до смъртта на Насър през 1970 г.