Ако пресолите ястието - няма проблем! Има сигурни и ефикасни начини да бъде коригирана такава допусната грешка. Може да добавите някои съставки, да го разредите или да го допълните с подправки.
Пресоленото блюдо освен, че е с неприятен вкус, но е и в голяма степен вредно, особено за хора, които полагат грижи за своето здраве. Ала все пак е жалко да го изхвърлите. Щом искате да поправите ястие, развалено с прекалено много сол, спазвайте няколко прости съвети.
1. Разреждате с вода
Пресолено ястие можете да спасите, като налеете в него чиста вода. Първо сипвате 2-4 с. л. вода, оставяте да заври и опитайте. Ако е необходимо, долейте още малко, кипнете и пробвайте отново. Този способ е подходящ за коригиране на вкуса на заливки, сосове и основни ястия. Но пресолена супа не трябва да спасявате по такъв начин - водата ще я направи мътна и тя ще изгуби вкуса си.
2. Изплаквате с вода
Пресолени зърнени храни, зеленчуци, тестени изделия може да се изплакнат под течаща вода или да се залеят в съд, да се кипнат и да престоят 3-4 минути, докато водата поеме излишната сол от съответните продукти.
3. Добавяте нещо кисело
Пресолено ястие с месо, риба или прекалено солен сос може да се спаси чрез добавяне на кисел продукт – лимонтозу, горчица или оцет. Ала внимавайте: добавяйте киселото капка по капка, за да не развалите напълно вече и без това разваленото от солта ястие.
Защо винаги се слага сол във фурната преди готвене?
4. Добавяте нещо сладко
Мед, захар или сладникави зеленчуци от рода на морковите помагат за редуциране на излишната сол в супи или сосове. Обаче, подобно на киселите подправки, сладките също би трябвало да се добавят бавно, постепенно и малко по малко.
5. Добавяте кремообразна или мазна съставка
Сметаната, кокосовото мляко или авокадото чудесно балансират пресолените вкусове на яхния, гулаш, супа или сос, правейки ги по-меки. В зависимост от вида на ястието добавяте лъжица сметана или парче зряло авокадо на вкус. Пресоленото месо или риба може просто да бъдат полети със сметанов сос, да се кипнат и задушат или варят известно време.
6. Добавяте абсорбиращ продукт
Има продукти с полезни абсорбиращи свойства – иначе казано, способни да поемат излишната сол. Такива са картофите, нишестените булгури, макаронените изделия и свежите зелени подправки. Така в пресолена супа можете да сложите няколко нарязани картофа или да сипете 100-150 г ориз - подобни продукти абсорбират прекомерната сол. Ако пък не желаете да разваляте ястието с такава допълнителна съставка, може да поставите картофите цели, за да може лесно да бъдат извадени по-късно; а булгурите в платнена торбичка.
7. Добавяте зърнени храни или подходящи зеленчуци
В пресолена кайма може да добавите лук, настъргани сурови картофи, моркови, тиквички или варен ориз. Също сурови зеленчуци към рибни или месни ястия и да ги задушите - получавате едновременно и зеленчукова гарнитура, имате и основното ястие.
Използвайте правилно мазнините за готвене, за да не бъдат вредни за здравето
8. „Рециклирайте“ пресолените храни
От пресолено месо или риба се приготвя обилен, вкусен пълнеж за пай, като прибавите зеленчуци или зърнени продукти. Пресолените зеленчуци пък стават за пюре, като се добавят още от същия вид, сварени без сол.
9. Пийте пресоленото с проста гарнитура, пенливо вино или шампанско
Щом сте пресолили ястие, което не може да се коригира, сервирайте го с проста гарнитура - безсолно картофено пюре, задушени зеленчуци или зърнена каша. Всичко заедно обикновено е по-хармонично като вкус. Ако пък нямате време за гарнитура, сервирайте пресоленото блюдо с пенливо вино или шампанско - мехурчетата, които то съдържа, неутрализират прекомерната соленост.
Обаче, все пак най-удачно е винаги да спазвате умереност – по-добре да е леко безсолно, отколкото да се наложи по-късно да коригирате вкуса на вече готово ястие!