Казват, че не си истински българин, ако навръх Нова година не друснеш едно Дунавско хоро за здраве и берекет. Всеки път, когато часовникът отброи дванадесет часа, прозвучава националният химн и Многая лета, хиляди българи си честитят с наздравица и бързат да се хванат на Дунавско хоро, за да заредят предстоящите дни с веселие, хубава енергия и не на последно място, да покажат сплотеност, хванати за ръце, завладени от общия ритъм. А този ритъм може да се постигне с прословутото Дунавско хоро.
Магическо почистване преди Нова година 2023: Как да подредите живота си за една седмица?
Маестро Дико Илиев (1898–1984) за българската музика е това, което е Иван Вазов в българската литература – патриарх, пътеводна звезда. Неговото Дунавско хоро отдавна е НАШЕТО Дунавско хоро. В него има уникална енергия.
Любимото хоро на поколения българи е „Дунавското хоро“. По традиция зазвучава във всеки български дом още в първите минути на Новата година.
Хорото действа като вдъхновение - изразява новото начало в природата, създава невероятното усещане за лекота и сила, която радва всеки, който го играе.
„Дунавското хоро“ действа като духовна нишка и свързва милиони българи, независимо в коя точка на света се намират. Укрепва чувството им за общност и родова принадлежност.
Новогодишни традиции за началото на 2023 година по света
Танцуват го всички – и млади и стари, дори и тези, които още са неуверени в стъпките му, защото завладява духа и е неустоимо.
Енергията, която строи при изпълнението на хорото, прониква дълбоко в тялото на танцуващите, и въплащава живия човешки дух.
Това е и един своеобразен начин за съхраняване на стъпките, които са застрашени от изчезване, хора, които са слабо известни и не се играят масово.
Радостното е, че все повече млади хора се обръщат към народните танци, за да се свържат с българския корен.
Типично е, че движенията на ръцете са доста бързи. Размерът на такта е 2/4. Самите стъпки – пет напред и три назад, показва колко е важно да вървиш, винаги с две стъпки напред повече!
Щастлива Нова година!