Когато говорим за най-удачния електроуред, осигуряващ топлина през зимата и прохлада през лятото, визираме климатика. Избран правилно, съобразно квадратурата на жилището или офиса и от висок енергиен клас, той е и сред най-икономичните решения както за отопление, така и за охлаждане. От особено значение за правилното функциониране на уреда е качественият монтаж на климатици.
Ако го експлоатирате правилно и знаете как и кога се извършва профилактика, уредът ще ви служи дълго, без да създава проблеми. Сред най-често срещаните такива са течовете. Разберете защо тече вода от вътрешното тяло на климатика и как да решите този проблем, за да се наслаждавате на топлина и прохлада без притеснения и без опасност от щети върху жилището ви и вещите ви.
Защо тече вода от вътрешното тяло на климатика?
Течът от вътрешното тяло изглежда много притеснителен за домакините. Той създава предпоставка да се съсипят мебелите и паркета, както и стените на жилището. Нещо повече – ако не изключите уреда веднага, щом забележите теча, съществува опасност и за самия климатик, чиито части могат да се повредят. Първо го изключете, а след това потърсете причината за теча, която може да бъде:
- Лед по повърхността на изпарителната серпентина, която ще откриете във вътрешното тяло на климатика. Как да я познаете? Прилича на тръба с ребра, която е навита. Ако видите лед, потърсете специалист. Проблемът не може да бъде решен от вас, а ако се опитате да стопите или премахнете леда, то просто ще развалите най-вероятно уреда и ще трябва да отделите от бюджета си за нов, а климатикът от висок клас съвсем не е евтино удоволствие.
- Замръзнала намотка. Тук уредът трябва да остане изключен до оправянето на проблема и размразяването ѝ.
- Мръсен филтър. Ако сте пропуснали профилактиката и смяната, то проблемът може да е съвсем елементарен и отговорът на въпроса защо тече вода от вътрешното тяло на климатика може да е лесен за разрешаване. Смяната на филтъра или почистването ще реши проблема с теча, тъй като замърсеният филтър възпрепятства въздушния поток на климатика, което резултира в теч.
- Замърсени бобини са друга възможна причина за неприятния и опасен теч.
- Прекъсната или запушена дренажна линия. И при този проблем може да се справите сами, като просто почистите, за да не се запуши и да не започне да се връща водата обратно, което да се прояви като теч.
Ще си спестите този проблем и редица други, ако спазвате нормите за употреба на уреда и най-вече тези, свързани с нужната профилактика. Не я пропускайте, тя съвсем не е лукс, а необходимо условие, за да работи безпроблемно уредът ви и да има дълъг живот.
Спестяването на време и средства от профилактика може да ви струва твърде скъпо – развален уред и необходимост от покупка на нов, съсипани мебели и стени, съсипан под, опасност от късо съединение и всички, произтичащи от това опасности и беди. Грижете се за уреда, за да се погрижи и той за топлината ви през зимата и за прохладата през лятото и за да не се питате защо тече вода от вътрешното тяло на климатика.