Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо пълнолунието почти никога не се вижда през деня?

19 февруари 2024, 10:44 часа

Пълната луна, със своята завладяваща яркост и неземна красота, е небесен спектакъл, който често пленява наблюдателите през нощта. Загадката обаче се крие в нейното видимо отсъствие от дневното небе. Причината, поради която пълната луна никога не се вижда през деня, е сложно свързана с положението на Земята спрямо Луната и Слънцето, което създава небесен танц, оркестриращ лунните фази.

За да се разбере този феномен, е изключително важно да се разбере концепцията за лунните фази, които представляват различните форми, които Луната изглежда, че приема на небето, наблюдавана от Земята. Луната обикаля около нашата планета и при това отразява слънчевата светлина, поради което преминава през различни фази: новолуние, първа четвърт, пълнолуние и последна четвърт. Пълнолунието настъпва, когато Луната е разположена точно срещу Слънцето, а Земята е разположена между тях. При това положение цялата осветена страна на Луната е обърната към Земята и представлява блестящ и пълен лунен диск.

Първото Пълнолуние за 2024 ще донесе светло бъдеще за тези зодии!

Въпреки че Луната е напълно осветена по време на фазата на пълнолуние, тя не се вижда през деня поради преобладаващата яркост на Слънцето. Интензивната светлина на Слънцето засенчва нежното сияние на Луната, което я прави практически невидима на фона на осветеното от Слънцето небе. Това е космическа битка между сияйния блясък на Слънцето и отразяващото лунно сияние, в която Слънцето излиза победител и доминира на дневното небесно платно.

Пълнолунието ще напълни джобовете на тези 3 зодии!

Освен това видимото движение на Луната по небето играе роля за нейната невидимост през деня. Луната изгрява на изток и залязва на запад, подобно на слънцето. Въпреки това, поради по-бавната орбита на Луната около Земята, тя изгрява и залязва приблизително 50 минути по-късно всеки ден. Това забавяне в движението на Луната означава, че тя обикновено не се вижда през деня, особено когато е във фаза на пълнолуние. Когато пълната луна изгрее, слънцето вече е осветило небето, поради което е трудно мекото сияние на луната да се конкурира със слънчевата светлина.

По същество отсъствието на пълнолуние през деня е следствие от небесната геометрия, включваща Земята, Луната и Слънцето. Взаимодействието между техните позиции и преобладаващата яркост на слънцето през светлата част на деня се съчетават, за да скрият пълната луна от дневния ни поглед. Въпреки това пълната луна продължава да хвърля своето омайно сияние върху нощното небе, предизвиквайки страхопочитание и удивление през спокойните нощи, които украсяват нашия свят.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес