Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо пиенето на алкохол на гладно е опасно за нас?

29 май 2024, 10:11 часа

„Не можете да пиете, без да хапнете ”- тази народна мъдрост е позната на почти всеки. Наистина ли е толкова опасно да се пие алкохол на гладно? Ето какво казват лекари и експерти.

След хранене тялото метаболизира алкохола по различен начин. Ако не сте яли дълго време и решите да изпиете чаша или две, алкохолът почти веднага навлиза в тънките черва, без да се задържа в стомаха. В тънките черва алкохолът незабавно се абсорбира от епителните клетки, навлиза в кръвта и бързо се разпространява в тялото и централната нервна система, като в крайна сметка се озовава в черния дроб.

Процесът на асимилиране на алкохол протича по различен начин, ако сте яли нещо през последните два часа (това е приблизително колко време храната остава в стомаха).

Британско проучване от 2005 г. установява, че яденето на храна (особено такава, богата на въглехидрати) забавя скоростта, с която алкохолът се абсорбира от тялото с приблизително 75%.

Защо се случва това? Това се дължи на пилорния сфинктер (наричан още пилоричен сфинктер), който свързва стомаха с тънките черва.

Когато храната попадне в стомаха, този сфинктер се затваря, предотвратявайки навлизането на храната в червата, докато не бъде усвоена от стомашния сок. Когато пилорният сфинктер е затворен, алкохолът също не може да навлезе в тънките черва и се абсорбира в стомаха, където този процес протича много по-бавно.

Кардиолог: Това е най-опасният симптом след пиене на алкохол

Какви са опасностите от пиенето на алкохол на гладно?

1. Максималното ниво на алкохол в кръвта се повишава

Какво се случва в тялото, когато алкохолът навлезе в тънките черва и бързо се абсорбира? „Когато пием алкохол на празен стомах, усещаме ефекта от интоксикацията по-бързо“, казва гастроентеролог.

За щастие никой не инжектира алкохол директно в кръвта, но когато пием на празен стомах, ефектът е доста подобен. Нивото на алкохол в кръвта скача рязко, като в пика на интоксикацията е много по-високо. Ако пием алкохол след или по време на хранене, нивото на алкохол в кръвта се повишава много по-бавно и пикът на съдържанието му се „изглажда“.

2. Напиваме се по-бързо

Разбира се, бързото повишаване на нивото на алкохол в кръвта е придружено от всички типични признаци на алкохолна интоксикация: лоша координация на движенията, прекалено нахално, агресивно или неадекватно поведение, промени в настроението, гадене и повръщане и др..

Не забравяйте, че под въздействието на алкохол ни е трудно да обмисляме последствията от действията си и да вземаме информирани решения. Поради това често пием много повече, отколкото сме планирали първоначално.

Етикет при пиене на алкохол: 15 правила, които не трябва да се нарушават

3. Рискуваме гастрит или дори стомашен кръвоизлив

Алкохолът дразни стомашната лигавица и по този начин допринася за развитието на гастрит (възпаление на стомашната лигавица).

Колкото по-висока е концентрацията на алкохол, толкова по-силно е дразненето на лигавицата. В тежки случаи може да се развие стомашно кървене, което е потенциално животозастрашаващо. Рискът се увеличава, ако пиете големи количества алкохол или твърд алкохол, или ако алкохолът предизвиква повръщане, което само по себе си дразни стомаха.

4. Повишен риск от рак на хранопровода

Добре известно е, че алкохолът във всякакви количества увеличава риска от развитие на рак на хранопровода, а когато се консумира на празен стомах, опасността се увеличава още повече. Зачервяването на лицето и липсата на координация са „тревожни звънци“. Ако редовно пиете достатъчно алкохол, за да предизвикате тези симптоми, рискът от рак на хранопровода се увеличава 10 пъти.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес