Майката е целият свят
Майката е всичко за нас. Тя никога няма да ни изгони, обиди или обвини без да знае истината. Тя е подкрепа и опора. Не изричайте думи като „По-добре да не те бях раждала“ и “Тогава няма да те обичам“, те символизират страх от смъртта. Питате се защо? Най-близкият до смъртта страх е този от прогонването, от изоставянето. Не може да оставиш дете само, то няма как да се справи, което е равнозначно на смърт.
В началото нашата майка е нашият свят, с напредването на възрастта ние започваме да приемаме и света като наша майка и да грижим за него като такъв.
Повтаряйте на децата си колко ги обичате, показвайте им го ежедневно, говорете с тях, споделяйте. Обяснете им какво се е променило след като са се появили, как сте по-щастливи и благодарни и връзката ви с детето ще стане още по-силна.
Не отблъсквайте детето си
Дори ако сте много заети, когато детето дойде при вас и иска да ви прегърне, обърнете му внимание, макар за кратко. То има нужда да знае, че е желано и обичано. Не го отблъсквайте, не казвайте, че сте заети, защото всичко това ще рефлектира върху бъдещите ви отношения.
Никога не се съмнявайте в детето си
Ако детето е направило грешка, запознайте се обстойно със ситуацията преди да го обвинявате или наказвате. Не се съмнявайте в добрите му намерения, в качествата му и в способностите му. Насърчавайте го да се развива, да учи, да е добър човек. Вие трябва да сте пример за това. Разрешавайте конфликтите със спокойствие и добро, а не с агресия и караници.
Не поддържайте скандала и обидата
Не се опитвайте да вменявате вина на детето си, то не разбира нещата така, както вие. Не му се сърдете в продължение на дни, а се опитайте да поговорите нормално с него и да му обясните ситуацията през вашите очи. Разправиите и обидите рефлектират върху психиката на детето и като порасне, то ще се държи точно като вас. Избегнете тези моменти.
Не го пращайте да спи, ако е напрегнато в душата му
Ако забележите, че детето ви е унило и умислено, че нещо го тревожи – не го оставяйте да си легне с тези мисли. Поговорете, прегърнете го, вдъхнете му кураж. Трябва да заспиваме само с доброто, останало в нас, нужно е да премахнем всички лоши мисли преди сън. Не позволявайте на детето ви да се чувства зле и разберете причината за това.
Не будете детето с думите „Няма ли да ставаш най-после, колко пъти да те будя?“, дърпайки завивката
Не създавайте такива напрегнати ситуации още със събуждането. Има някои деца, които са по-сънливи и им трябва повече време сутрин. Така разклащате стабилната връзка с детето ви. Подхождайте по-спокойно и ще установите колко по-приятни ще станат сутрините заедно.
Изпращайте и посрещайте на прага
По този начин показвате на детето, че ви е грижа, че го очаквате с нетърпение, създавате чувство за сигурност у него. Изграждате дома като крепост, в която то е защитено.
Никога не поставяйте материалните интереси над детето
Когато детето падне и скъса дреха или пък счупи някаква вещ вкъщи, не реагирайте остро и не се карайте. Покажете му да разбере, че всичко е наред и важното е, че то не се е наранило, а предметите могат да се заменят. Нищо не е по-важно и скъпоценно от детето ви и ако поставяте тях над него, има проблем.
Говорете с детето честно по всички въпроси
Честността е от най-важните фактори за стабилни отношения, независимо дали с детето, или с други хора. Трябва да не се притеснявате да наричате нещата с истинските им имена. Бъдете честни с децата си, обяснявайте им ситуациите и им давайте примери. Така те ще знаят, че могат да ви се доверят и ще споделят повече.
Търсете детското мнение по въпросите, касаещи живота му
Не взимайте всички решения вместо детето си. Научете го да бъде самостоятелно, давайте му шанс. Най-малкото, с което може да започенете още в ранна детска възраст, е да го оставите само да избира дрехите си.
Съобразявайте се с личното пространство
Не се ровичкайте в телефона на детето ви, не подслушвайте и не разпитвайте, ако не е готово само да сподели. Разбира се, само ако е съобразено с безопасността му.