В многодетните семейства, майката е твърде ангажирана да глези децата си. Не е така, когато семейството е с едно или 2 деца. Тогава, възпитателната роля на майката може да се проявява далеч по-успешно, стига тя да е наясно, какво огромно значение има това за бъдещото развитие на детето. Важно е при това да има постоянна подкрепа от страна на бащата.
Несъмнено, възпитанието на днешните деца е затруднено, поради рязкото навлизане на съвременните технологии във всички житейски сфери, включително и в сферата на видеоигрите. Децата, още от 6 – 7 годишна възраст започват умело да се оправят с електронните игри, които им се поднасят все по-сложни и по-сложни. Освен това те сърфират умело в Интернет и се оправят с най-различни приложения. За съжаление, това ги дезинтересира да четат книги, да внимават в училище, да се занимават регулярно със спортна дейност. И което е по-лошо, те се затварят в себе си, стават тревожни, некомуникативни, разсеяни, проявяват свръхактивност, преминаваща в агресия… Не са убедени, че общочовешките културни ценности ще са им потребни, нехаят за бъдещето си и това вещае да ги свари неподготвени да се справят с лавината от проблеми, които ги чакат в бъдеще…
Има ли изход как този пагубен ефект на новите технологии върху подрастващите да бъде сведен до минимум? Отговорът е: ако родителите и по-специално майката са достатъчно строги с децата си!
Изследвания са показали, че именно децата на взискателните майки израстват уверени в себе си, проявяват настойчивост и целеустременост в обучението си и си намират подходяща работа.
Ето как строгите майки възпитават децата си: първо, учат ги на труд у дома – да помагат с готовност, както могат, за поддържане на реда и чистота в къщата, с което у тях се оформя чувство на собствено достойнство. Второ, не решават училищните задачи вместо децата си, а контролира да се справя самостоятелно, без да изпуска дори и час без уважителна причина. Така, възпитавайки го на дисциплина, тя му подсказва, че е невъзможно да се постигнат желаните предизвикателни цели, ако някои безидейни дейности не бъдат сведени до минимум. И с това тя му подсказва истинския път към новото… Трето, подготвят ги да не се плашат от провали, а не сполучили веднъж да опитат отново и отново… Защото успехите са също така неминуеми, както и провалите и трудностите трябва да бъдат преодолявани с търпение, упорство и търсене на нови решения. Строгите майки са наясно с мъдрата сентенция на китайския философ Конфуций, че „Величието не е в това да не падаш, а да ставаш всеки път, когато си паднал“. Това означава детето да възприема позицията никога да не се предава!