Детето ви лъже. Такова откритие може да бъде болезнено, но и дразнещо. Болезнено, защото уврежда взаимното доверие; родителят често приема подобни действия на детето много лично, като насочени срещу него самия, възприема ги като свой родителски провал. Досадно, защото в съзнанието му на възрастен въздействат върху неговия авторитет и сила. Това те тълкуват като проява на неуважение или дори арогантност и наглост от страна на детето.
Децата се учат да лъжат - дори когато не искаме! Това е неизбежното развитие на нещата.
Лъжите са един от основните проблеми на семейния и социалния живот. Независимо дали ни харесва или не, децата ни ще се научат да използват лъжи в живота си. Те ще използват лъжи, шеги и хвалби, ще преувеличават, ще говорят бели лъжи и алтруистични лъжи, ще играят "игри", ще обясняват и крият личните си неща.
И така, как да моделираме истинността при децата от самото начало, как да се научим да правим разлика между бели лъжи и лоши лъжи? Децата лъжат по същите причини като възрастните. Най-важното е да могат да разграничават видовете лъжи, да опознаят собствените си и чуждите мотиви, да знаят кой не трябва да се лъже, какви могат да бъдат последствията от лъжата, че никога не трябва да лъжат умишлено и че трябва да поемат отговорност за действията и лъжата си.
Почти всички деца от ранна възраст лъжат. Дори четиригодишно дете може да дразни и да прави шеги, да се опитва да надхитри някого. За да бъде успешно в тези дейности, то трябва да измисли нещо, да мами, да излъже. Ако успее, то изпитва удовлетворение и сила. Децата измислят различни странни истории, създават обширни разкази, имат въображаеми приятели - това е естествен период на развитие.
Това всъщност не е лъжа - това е упражнение на неговото въображение. И тогава вече започват да лъжат нарочно, да крият действията си, дори могат да манипулират. Децата са наясно, че скриването на истината е форма на лъжа, точно както възрастните предпочитат да крият истината, вместо да я кажат. В началото е лесно да хванете дете в лъжа. Това се показва от различни физически симптоми, промяна в начина на говорене, прекомерна нервност или вълнение и непоследователност в историята.
Основните изследвани причини и мотиви за лъжата са: желанието да избегнат наказанието или яростта на възрастните, да скрият собствените си действия, да избегнат неудобството, да получат облаги, след това да повишат позицията си в групата, статуса, привлекателността или авторитета си, желанието за да защитят своята неприкосновеност на личния живот, лоялност към семейството, група връстници или приятели, унижавайки или осмивайки друг човек.