Да се научиш да казваш „не“ понякога не е никак лесно. Изисква се доста смелост, особено когато се опитваме да откажем неща, които не харесваме или не искаме да правим. Това е така, защото в стремежа си да се харесваме на останалите, да се впише в дадена социална група, да не разочароваме другите, да сте приемани и харесвани, сме склонни да кажем „да“ много по-лесно, отколкото ни се иска. Само че, за да бъдем наистина щастливи, трябва да се научим и да отказваме, а в тази статия ще ви покажем и как да го направите.
Започнете с малки крачки
Най-добре е да си направите списък, по който да се придържате. Започнете от местата, които правите най-много компромиси и се съгласявате с тях, дори да не искате. Включете в това число не само личния си живот, но и професионалния. Запомнете, че на първо място сте вие.
Без излишни обяснения
Не мотивирайте избора си защо отказвате. Ако започнете да го правите, ще изглеждате колебливи в очите на останалите и те няма да ви приемат на сериозно. Започнете ли да се мотивирате, най-вероятно ще се опитат да ви притиснат и вие отново ще сте губещата страна. Единствено обяснения държите на своето семейство за отказа си по дадено предложение или молба.
Направете анализ на причините
За да разберете кога е време да отказвате, анализирайте ситуациите, в които казвате „да“, но умът ви казва „не“. В повечето случаи това са ситуации, в които пренебрегвате себе си, за да се харесате на другите.
Вероятно на по-малка възраст сте си мислели, че за да ви поканят някъде, трябва да изглеждате приятни. И че можете да бъдете приятни единствено само, като се съгласявате на всичко. Всички тези желания да бъдем вписани в социалния кръг, могат да ни подведат да се пренебрегнем за сметка на чуждото мнение.
Защо е важно да се научим да отказваме
В крайна сметка трябва и да дадем отговор на този въпрос. Припомнете си ситуациите, в които сте казвали „да“, а всъщност сте искали да кажете „не“. Помислете си какво бихте могли да спечелите, ако вместо „да“ – кажете „не“. Истината е, че ще спечелите най-ценния ресурс – времето. А това време можете да го отделите за истинските приятни неща и да го посветите на тези, които заслужават, а не в опити да се харесате на работа или на друго място. Да, хубаво е да бъдем приети, но не на всяка цена.