Сочният плод вече се продава на пазарите и в магазините. Необходимо е да се знаят принципите на нейния компетентен избор, за да се избегнат неприятни последици.
Август започна, а с него и сезонът на продажба на най-вкусния и сочен плод - динята. Но внимавайте!
Според специалистите по инфекциозни болести е невъзможно да се отровите от самата диня. Но пестициди и други химикали, за които има риск да попаднат в плода по време на обработката - съвсем. За това как да изберете правилно качествена, зряла и ненатъпкана с вредни вещества диня, прочетете в нашия материал.
Как да изберем вкусен и зрял плод?
Внимание към кората
Всички любители на динята имат свои собствени критерии: някои чукат и подушват, други гледат и "слушат" плода. Ние обаче ви съветваме да обърнете внимание преди всичко на кората. Неузрялата диня има лъскава коричка, докато зрялата има матова коричка.
Как да изберем зряла и сладка диня: 3 бързи теста, които няма да ви подведат
Опашка и звук
Важно е да разгледате внимателно опашката на плода. Узрялата диня е суха, поради което тя буквално се разпада в ръцете ви. Неузрялата диня е твърда и стегната.
Струва си също така да вземете динята в ръце и леко да почукате по повърхността. Ако звукът е заглушен, значи плодът е добър.
Ивици и вкус
Разгледахме кората, опашката и се вслушахме в звука. Сега е време да разгледаме ивиците. Зрялата диня, която не е третирана с прекомерно количество химикали, има ярки ивици. А самият зелен цвят също е доста интензивен.
Миризмата на динята също говори много. Зрелият плод има тревист мирис. Но разваленият е кисел и прилича на плод, който лежи на слънце.
Разрушения и половинки
Много е важно да не купувате дини с изгнила или надупчена цепнатина. Колкото по-жълто е петното, толкова по-сладка ще е месестата част. Важно е обаче да запомните, че землистата следа трябва да е само една.
Много експерти ви съветват да вземете динята цяла. Нарежете я за проба или купете половинки под фолио, но нека това стане пред вас, защото там бързо могат да проникнат бактерии, подобно на плесента. А също така - такива плодове имат много кратък срок на годност и има голяма вероятност да се натровите.
Малко за пулпата
Ако вече сте купили и разрязали динята, но все още се съмнявате в нейната зрялост, обърнете внимание на влакната. В зрелия плод те са бели или розови. Загнилият плод се характеризира с тъмночервено месо и жълти жилки, които преминават от кората към сърцевината.
Диня или пъпеш - кой плод е по-полезен
Проверка за наличие на химикали
След покупката е важно да изплакнете плодовете добре под течаща вода. За тази цел ви съветваме да използвате препарат за измиване на плодове и зеленчуци. Такива се предлагат широко в магазините и на ниска цена, те определено ще ви спестят прахоляка от торове, ако такива са останали по кората на плода.
И още един важен съвет: не яжте пулпата от скилидката чак до кората. Дори динята да не е с високо съдържание на нитрати, в нея може да има следи от торове. А химикалите често се натрупват в бялата и светлорозовата част в близост до кората.
След като изядете първото парче диня, наблюдавайте състоянието си. Ако не забележите никакви промени, насладете се на лятното лакомство. А ако почувствате и най-малките признаци на неразположение - откажете се да ядете плода и ако се наложи се консултирайте с лекар.