Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Виа Диагоналис - каква е неговата дължина?

05 март 2024, 11:44 часа

Римляните са прочути с монументално строителство и великолепни пътища. По времето на Римската империя първокласните пътища достигат около 90 000 км, а второкласните са много повече. Сред най-известните римски пътища, минавали през днешната територия на България, е Виа Диагоналис.

Колко е дълъг Виа Диагоналис?

Виа Диагоналис, известен още и като Цариградски друм е древен път, построен през 1-ви век на Балканския полуостров. Тръгва от Белград (Singidunum), минава през Ниш (Naissus), София (Serdica), Пловдив (Philippopolis), Одрин (Hadrianopolis) и е стигал до Константинопол.  Дължината му е била 924 км и има около 70 пътни станции.

Пътят се използва до 18-ти век, когато римските пътни станции са заменени с османски станции, известни като кервансараи. Още от времето на Римската империя и до днес Виа Диагоналис е най-важната и кратка връзка между Западна Европа и Ориента. През дългата си история Виа Диагоналис е не само транспортен път за пренасяне на стоки, но и свидетел на многобройни конфликти и преминаване на войски. Затова го наричат също Виа Милитарис (Военен път). Най-важната му функция е на постоянен мост, по който минават различни племена и народи.

Пътни станции на Виа Диагоналис

По цялото протежение на пътя през римската епоха са били разположени пътни станции. Някои от тях са служели само за смяна на конете и почивка, а други и за нощуване. При някои от тях е имало и укрепление, често с военен гарнизон, което служело за защита на станцията и пътниците. 

Ето някои от по-големите станции по Виа Диагоналис:

* Aquileia, Венеция, Италия
* Sirmium, Сремска Митровица, Сърбия
* Gratiana, Добра, Сърбия
* Singidunum, Белград, Сърбия
* Naissus, Ниш, Сърбия
* Remesiana, Бела Паланска, Сърбия
* Serdica, София, България
* Philippopolis, Пловдив, България
* Hadrianopolis, Одрин, Турция
* Arcadiopolis, Люлебургас, Турция
* Byzantium, Истанбул Турция

Кои са най-известните римски пътища в България?

В историческите хроники

В писмените антични извори пътят се споменава като “Пътя за Италия” от Страбон при описването на района около Сремска Митровица и Сисак, Хърватска.

Построен е по време на император Нерон през 1-ви век и е завършен по времето на император Траян. Историкът Константин Иречек посочва римски надпис от 61 г. от времето на император Нерон, намерен на мраморна колона на 36 км северно от Пловдив, в който се споменава за строеж на военни пътища и станции.

В Антониновия пътеводител се посочват началната и крайната точка на пътя - от Града (т.е. от Рим) през Аквилея до Византион (Константинопол). Османците наричат пътя “Голям военен път”. Немският архиепископ Веранциус нарича пътя “траяновия път” в пътепис от 1553 г. Наименованието Виа Милитарис се използва след публикация на Константин Иречек от 1877 г., озаглавена "Военният път от Белград до Константинопол”. Името “Виа Диагоналис” се използва само в българската историография от по-ново време, след 60-те години на 20-ти век.

Виа Диагоналис днес

Днес пътят е част от Културните коридори на Европа. Преминава през шест столици - Любляна, Загреб, Сараево, Белград, София и Анкара. Всички те съхраняват паметта за големи исторически процеси, свързани с тракийски царства, седалища на римски провинции, на велики империи (Римска, Византийска, Османска), на княжества и на държави.

По време на проучване на трасето за изграждане на автомагистрала “Тракия” са открити уникални находки, част от Виа Диагоналис. Разкритият участък близо до ГКПП Капитан Андреево се оказва цели 18 метра.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес